📖PŘEČTĚTE SI, Strana 5

Červíci i pro vaše domácí mazlíčky, aneb hmyzí revoluce v krmení pro zvířata

Červíci i pro vaše domácí mazlíčky, aneb hmyzí revoluce v krmení pro zvířata

Hmyz rozhodně není potravinou jen pro lidi, ale je také tím nejpřirozenějším zdrojem proteinů pro většinu zvířat. Proto se sním dnes můžete setkat v různých krmivech pro psy, kočky, ale také jim můžete hodnotně doplnit krmení hlodavců, plazů, ježků a zejména také ptáků. 

Krmením pro zvířata, domácí i chovná, se zabývá česká firma Underground Food s.r.o. Za roky jejího existování se její portfolio značně rozrostlo zejména o výrobky s obsahem hmyzího proteinu. A dnes se o ní můžete dozvědět něco víc v našem rozhovoru s Luborem Lacinou, spolumajitelem firmy.

Lubore, můžete čtenářům ve zkratce říct, jak, kdy a proč firma Underground food vznikla? Jak dostala svůj název a čím se zabývá?

Když jsem uvažoval co dělat po dosažení nejvyšší akademické pozice profesor a zároveň jsem oslovil svých 50 let, rozhodl jsem se splnit svůj sen z počátku 90. let a vyzkoušet si podnikání. Hledal jsem obor, který je dostatečně bláznivý a má potenciál velkého růstu. V té době se začalo více mluvit o potravinách nového typu, mezi které patří i hmyz. Díky poznatkům a ochutnávkám hmyzu organizovaných paní docentkou Borkovcovou na Mendelově univerzitě v Brně jsme se s mými společníky rozhodli začít právě v oblasti produkce výrobků s hmyzím proteinem. Máme globální ambice a proto i mezinárodně srozumitelný název firmy.

Na jaké trhy se firma orientuje? A jaké výrobky firma nabízí a pro jaká všechna zvířata jsou?

Od začátku je naším cílem vyrábět potraviny s hmyzím proteinem. Legislativa v této oblasti je však nepřehledná, státní úřady typu veterinárních správ zatím hledají přístup ke zcela nově se vytvářejícímu trhu. Období, kdy bude vstup na trh s potravinami již vyjasněn, jsme se rozhodli využít pro produkci v segmentu petfood. To je jeden z nejrychleji globálně rostoucích trhů a krmiva s hmyzím proteinem byla na evropském trhu v době založení firmy spíše bílou vránou. Naší strategií je výroba krmiv, kde vždy nahradíme tradiční živočišné zdroje proteinu, jako masokostní moučka, kvalitním zdrojem hmyzího proteinu. Naším dalším hlavním partnerem při vývoji a testování nových produktů jsou zoologické zahrady. Velmi rychle jsme se stali jedničkou v produktech s hmyzím proteinem na českém a slovenském trhu, ale máme silnou pozici i v zemích jako je Německo, Francie, Itálie nebo Španělsko. Také se snažíme vyvíjet krmivo pro drůbež. Zde jsme společně s Mendelovou universitou v Brně spolupracovali na řadě výzkumů, ze kterých vyšlo speciálně navržené krmivo pro drůbež s obsahem moučného červa.

Jak firma začínala, co musela překonat a kde je teď?

Naším prvním a současně nejprodávanějším produktem jsou sušené larvy moučného červa. Největší překážkou je přesvědčení zákazníků o výhodách hmyzího proteinu oproti tradičně užívaným krmivům. Za úspěch jde považovat skutečnost, že se firmě daří každý rok několikanásobně zvyšovat tržby a vstupovat na nové trhy a uvádět na trh nové výrobky na bázi hmyzího proteinu.

Když jste začínal, jistě si o Vás spousta Vašich kamarádů, možná i rodinných příslušníků, muselo myslet, že jste blázen. Jak Váš byznys vnímají teď?

Obdivují, že jsem se do podnikání v tak pozdním věku pustil a v oboru, který je zcela mimo mainstream. Jsou překvapeni, jak se firmě daří zvyšovat tržby a obsazovat evropské trhy.

Měl jste někdy pocit, že to chcete vzdát?

Ano. Od začátku rozvíjíme firmu jen s využitím vlastních rodinných úspor, a částka, kterou jsme to rozvoje vložili, již významně překročila cílovou úroveň, kterou jsem na začátku byl ochoten na rozvoj investovat. Na začátku jsme věnovali většinu času a financí vývoji unikátní technologie na zpracování živého hmyzu do podoby pasty. Trh však nebyl v té době na cenu tohoto unikátního produktu připraven. Mám ale štěstí na své spoluvlastníky. Jeden z nich, Radek Schmied, mě vždy přesvědčí, že podnikání po padesátce, a v tak novém oboru, má být hlavně zábavou a je třeba si té příležitosti užít. Tak se o to plnými doušky snažím.

Proč by lidé měli krmit své domácí mazlíčky hmyzem nebo výrobky z nich? V čem je pro ně prospěšný?

Hmyz je v přírodě pro řadu zvířat přirozenou součástí jídelníčku. Hmyz má srovnatelnou výživou hodnotu jako hovězí maso, ale má zároveň unikátní složení nenasycených aminokyselin a tuků. Hmyz má díky svému charakteru celou řadu homeopatických pozitiv na zdraví zvířat a například i kvalitu střevní flóry. Hmyz je také svým charakterem mnohem méně náročný na spotřebu krmiv a vody ve srovnání například s produkcí hovězího nebo vepřového masa. Nahrazením tradičních zdrojů bílkovin hmyzím proteinem tak každý může přispět k eliminaci negativních dopadu masové živočišné produkce. 

Hmyz, jako alternativní zdroj proteinu je také velice vhodný pro psy, které v dnešní době trpí alergiemi především na drůbeží protein. Je tedy hypoalergenním zdrojem proteinu. Také pro kočky je důležitý, protože obsahuje taurin, který se do jiných krmiv přidává synteticky. Proto jsme se teď nově pustili do pamlsků pro psy s hmyzím proteinem a pracujeme i na něčem pro kočky.

Většina vašich výrobků s obsahem hmyzího proteinu obsahují moučného červa. Proč právě moučný červ?

Moučný červ je přirozenou součástí lidské civilizace od té doby co pěstuje a využívá pro svou obživu obilniny. Moučný červ má také ze všech druhů hmyzu, schválených pro výživářské účely, nejlepší výživové hodnoty.

V tomto roce jste vstoupili na trh s pamlsky pro psy s hmyzím proteinem. Co bude příště? Co je priorita Underground Food v následujících měsících?

Jedním z nejpoužívanějších způsobů uchování vysoké výživové kvality potravin, ale i krmiv je konzervace. Výzvou je otestovat technologii a uvést na trh konzervy s moučným červem a doplnit tak portfolio nabízených produktů o zcela novou výrobkovou řadu.

 

Pokud tedy máte domácího mazlíčka, určitě se podívejte, jak i jemu můžete vylepšit jídelníček hmyzem nebo výrobky, které hmyz obsahují. Společně si pak můžete večer u televize naservírovat WormUP Křupavé červíky a pro vaše domácí miláčky třeba moučné červíky od Underground Food.

Jak design výrobku může přispět k adopci hmyzu jako potraviny nebo dokonce změnit legislativu

Jak design výrobku může přispět k adopci hmyzu jako potraviny nebo dokonce změnit legislativu

Design obalu má všeobecně velký vliv na naše nákupní rozhodování. Jen si vzpomeňte, kdy jste si naposledy koupili nějaký výrobek, aniž byste jej chtěli nebo potřebovali, jen proto, že se Vám prostě líbil, jak vypadal. Zaujal Vás jeho design, který zapůsobil na Vaše emoce a Vy jste sis jej koupili.

Proto má design výrobků s obsahem hmyzího proteinu velkou roli a může pomoci s přijetím hmyzu jako potraviny. Ale situace je dosti komplikovaná, hmyz je totiž stále často vnímám jako nechutný. A tak panují otázky, jak by obal a design takových výrobků měl vypadat. Protože může konzumaci hmyzu podpořit, ale také ji potencionálním spotřebitelům znechutit. Pojďme se tedy podívat na ty povedené designy.

Jak design výrobku změnil legislativu

V roce 2016 se ve Finsku v několika prodejnách Ruohonjuuri zaměřených na zdravou stravu objevily zavařovací sklenice, které obsahovaly různé ingredience vč. hmyzu. V té době však hmyz nebyl ve Finsku zatím legálně prodávanou potravinou. Proto musel výrobek nést označení „Kuchyňská dekorace“. Všechny ingredience byly na sobě pěkně a chutně navrstveny, tak aby přilákaly pozornost a přesvědčily zákazníka ke koupi. Nejednalo se o náhodné ingredience, ale dalo se z nich upéct vlastní domácí muesli. Tento výrobek přivedla na trh firma Entocube, která chtěla prostřednictvím něho změnit legislativu Finska, která by umožnila konzumaci hmyzu.

Konzumace tohoto výrobku je nelegální

Když si někdo výrobek koupil, byl informován o nelegálnosti konzumace hmyzu ve Finsku. A tím byl také vyzván, aby připravené muesli sdílel na sociálních sítích. A mělo to úspěch! Až tak velký, že tento výrobek vzbudil pozornost široké veřejnosti a médií, až byl hmyz v roce 2017 ve Finsku uznán jako potravina!

Podobný výrobek se objevil i ve Švédsku, kde firma Ruohonjuuri otevřela také své prodejny. Zavařovací sklenice obsahovaly restované cvrčky a na etiketě bylo napsáno „Taste so good. It should be legal.“ Tedy „Chutnají skvěle. Měli by být legální.“

Domácí hmyzí farma aneb, jak změnit pohled na konzumaci hmyzu

Trošku jiným příkladem je domácí hmyzí farma, o které jsme vám již psali v jednom z našich předchozích článků.

Jedná se o farmu, kterou může mít každý z nás doma. Je to produkt firmy Hive Livin Farms. Jejím cílem bylo změnit pohled na, pro některé lidi, nechutný, špinavý a nehygienický hmyz. Chce lidem ukázat, jak se hmyz chová, jaký má životní cyklus, a tím tak na něj změnit jejich pohled. Každý z nás ze školy velmi dobře zná, jak se chová dobytek a jaký má životní cyklus. O hmyzu toho však většinou víme jen málo. Proto nás to také může od jeho konzumace odrazovat.

Navíc taková domácí farmička řeší problém s dostupností hmyzu jako potraviny, a také jeho vysokou cenu. Jako „hmyzí farmář“ můžete pak své zkušenosti, dojmy, a recepty sdílet s komunitou hmyzích farmářů. Firma si dává za cíl „strhnout“ potravinovou revoluci, chce ukázat lidem, jak probíhá potravinový systém, a chce, aby se zamysleli nad průmyslovou produkcí masa.

 

Víte o nějakém "hmyzím" výrobku, který má povedený design a mohl by tak pomoci s adopcí hmyzu jako potraviny? Podělte se s námi! A co náš obal Křupavých červíků? Přesvědčí Vás k jejich ochutnání?

 

Za WormUP, Silvie Satrapová.

Náš dodavatel moučných červů a vše, co byste o něm chtěli vědět

Náš dodavatel moučných červů a vše, co byste o něm chtěli vědět

Rozhodli jsme se vám připravit článek o našem dodavateli moučných červů, které jsou tou nejdůležitější surovinou našich Křupavých červíků. Článek vznikl z rozhovoru s panem Papoušek, majitelem firmy Papek s.r.o.

Jak firma vznikla?

Firma Papek s.r.o. vznikla před 17 lety jak říká pan Papoušek „náhodou“. Je totiž vášnivým a sportovním rybářem a tehdy hledal návnadu. Jeho kamarád mu ukázal, jak chová hmyz. A to už si pak Papoušek přivezl několik červů domů a pokusil se o jejich množení. Zároveň byl také v situaci, kdy se rozhodoval, co bude dál v životě dělat. A nakonec tedy propadl tomuto „zvláštnímu byznysu“. A jak sám říká, dělá to s láskou a našel to, co ho v životě naplňuje.

V současné chvíli se farma nachází v obci Popovice u Jaroměřic nad Rokytnou na bývalém statku. Na farmě chová čtyři druhy hmyzu a to potemníka moučného (naše Křupavé červíky), potemníka stájového, potemníka brazilského a švába argentinského.

Kdo jsou jeho zákazníci?

Převážně je tento hmyz zatím prodáván velkoobchodům zabývající se krmivy pro zvířata, zoologickým zahradám, ale také už se začíná zvyšovat odběr do potravinářství (zde konkrétně mluvíme o potemníku moučném – moučném červovi, který je už legislativou EU schválen jako potravina). Firma Papek vyváží také do zahraniční (Slovensko, Polsko, Německo, Itálie, Bulharsko, atd.).

Největší potenciál a perspektivu vidí pan Papoušek právě v moučném červovi. A to zejména kvůli tomu, že je zaprvé už legislativou EU schválen jako potravina a krmivo pro ryby, drůbež a prasata, ale také proto, že je pro střední Evropu „typický“ oproti třeba cvrčkům (přirozené životní prostředí).

Firma Papek s.r.o. je certifikovaná farma i pro zpracování hmyzu do gastronomie. 

A odtud tedy pocházejí naše Křupavé červíky (tedy zatím nezpracovaní samozřejmě :) ).

Co na jeho byznys říká rodina a přátelé?

Když jsme se pana Papouška optali, jak se něj koukala rodina a přátelé, když s takovým nápadem přišel domu, řekl, že už byli na jeho nápady zvyklí. A spousta lidí se na to i dnes dívá jako na „šílenost“. Ale jak řekl, „Rodina a přátelé na to byli zvyklí, že mám nezvyklé nápady, proto mi věřili, že to mám promyšlené, a že to má logiku.“

Za nejtěžší zkoušku, kterou musel pan Papoušek překonat, považuje šestileté období, kdy mu nešlo odchovat červi potemníka. V té době uvažoval, že možná bude muset farmu zavřít. Vše ale svou pílí a vytrvalostí zvládl a farma je dnes největší v ČR.

Jak takový chov vypadá?

Chovatel hmyzu si nejdříve musí vyšlechtit své stádo, ze kterého následně získává potomstvo. To se vykrmí a prodá. Zní to sice jednoduše, ale prý by o tom mohl pan Papoušek mluvit hodiny! V minulém roce firma Papek s.r.o. vyprodukovala 60 tun moučného červa. Letos má produkci cca 6-7 tun moučného červa měsíčně.

Po schválení nařízení EU o nových potravinách, kdy byl moučný červ uznán jako potravina a kdy byl také uznán jako krmivo pro drůbež a prasata, poptávka po něm narostla na jeho farmě jen minimálně. Pan Papoušek to popisuje tak, že velcí zpracovatelé hmyzu (ať už krmného nebo potravinářského) si většinou hmyz chovají sami. Narostla tedy poptávka u malých zpracovatelů v tuzemsku.

A co konkurence na českém trhu? 

Pan Papoušek na českém trhu konkurenci nevnímá. A když jsme chtěli vědět, čím svůj hmyz krmí, řekl, že to je právě ta konkurenční výhoda, kterou má. Krmení, pro svůj chov, ladí několik let s různými univerzitami a je to prý „Alfa Omega“. Jak sám říká „Je to věda!“. Podstatné prý bylo se rozhodnout, zda bude prodávat hmyz do potravinářství. Potom se ho týkají mnohem přísnější pravidla krmení hmyzu. Nemůže například krmit potravinářským odpadem nebo otrubami. Tato pravidla by se ale dle něj měly v tomto roce změnit a termín „odpad“ by EU měla překlasifikovat. To  znamená, že některý potravinářský odpad již nebude odpadem (např. některé meziprodukty potravinářské výroby), ale bude se moci využít při výkrmu hmyzu. Pan Papoušek však moučného červa nevidí jako druh hmyzu, který by bylo vhodné takovým potravinovým odpadem krmit.

Jaký se bude trh s hmyzem vyvíjet?

Pan Papoušek je přesvědčen, že během několika málo let se jeho firma přeorientuje pouze na chov hmyzu určeného pro lidskou spotřebu. Umožní mu to prý legislativa EU a také chystané dotace z EU. Myslí si také, že v Evropě bude na trhu dominovat moučný červ, za ním daleko cvrček, a pak dlouho nic.

 

Věříme, že dozvědět se něco o našem dodavateli hlavní suroviny Křupavých červíků pro vás bylo přínosné a zajímavé, stejně jako pro nás! A kdo z vás ještě Křupavé červíky neochutnal, navštivte náš eshop.

 

Za WormUP, Silvie Satrapová.

 

 

Češi mění své stravovací návyky. Pomalu, ale jistě.

Češi mění své stravovací návyky. Pomalu, ale jistě.

Trh s rostlinnými a jinými náhražkami masa a mléčných výrobků nejen v Evropě, ale v celém světě roste velkým tempem! A tento trend přichází i k nám!

Lidí, kteří přecházejí na vegetariánskou a veganskou stravu zejména v západní Evropě a USA neustále přibývá a to zejména teď v době pandemie Covid-19. Lidé měli čas přemýšlet nad tím, jak změnit svůj jídelníček a vylepšit svůj životní styl. Češi nezůstávají pozadu, i když své stravovací návyky mění pomaleji, než je tomu například ve skandinávských zemích. Jistě tomu přispívá i širší výběr rostlinných alternativ v obchodech (rozšíření tohoto sortimentu i do běžných supermarketů), na pultech se také můžete setkat i s více druhy potravin s hmyzím proteinem a zrychluje se výzkum pěstování masa.

Nárůst prodeje rostlinných náhražek mléčných výrobků a masa až o 355 %

V průběhu dvou minulých let vzrostly tržby z prodeje rostlinných alternativ zhruba o polovinu. Tedy na 3,6 mld. euro. Vývoj celosvětových maloobchodních prodejů je do roku 2030 odhadován na 161,9 mld. dolarů. Největší podíl na prodeji vegetariánských alternativ má v této chvíli Asie (46 %) následovaná Severní Amerikou (25 %), dále Evropou (22 %) a zbytek se dělí mezi Latinskou Ameriku a Afriku.

Jedná se zejména o výrobky ze sóji, hrachu nebo obilovin. V porovnání s masem, mají celkové prodeje zatím 2% podíl, to by se ale dle odhadů mělo v příštích deseti letech významně změnit.

Kdo je typickým spotřebitelem?

Spotřebitelé, kteří konzumují alternativy masa a mléčných výrobků, jsou zejména mladí lidé (18-35 let), kteří nemají předsudky a problém změnit své stravovací návyky. Jejich motivací je zejména snížit dopad konzumace masa na naše životní prostředí a vést zdravý životní styl. Kromě vegetariánů a veganů roste zejména počet tzv. flexitariáni, kteří maso a mléčné výrobky konzumují, ale svou spotřebu záměrně omezují. O tom se přesvědčujeme i my ve WormUP, ale rozhodně se nechceme omezit jen na mladé lidi! Naopak! Zábavu při pojídaní Křupavých červíků může mít každý a ještě k tomu dodá svému tělu kvalitní protein a zdravé tuky!

V České Republice se vegetariánskou či veganskou stravou živá cca 4 % lidí. Celkem 28 % spotřebitelů však plánuje omezit konzumaci živočišných výrobků. A za flexitariány se považuje už 1/5 obyvatel ČR! A nejedná se pouze o spotřebitele z větších měst, ale z celé ČR.

Na trend reagují obchodníci

Tento trend samozřejmě vidí i obchodníci a jistě jste už zaznamenali, že můžete najít různou škálu rostlinných či hmyzích alternativ i v běžných supermarketech. Některé supermarkety přivádějí na trh i výrobky pod svou privátní značkou.

Firma Nestlé, která už na trh dodává různé vegetariánské alternativy, se chystá uvést v tomto roce na český trh hrachovou alternativu tuňáku. Ovšem ani české firmy nezůstávají pozadu! K těm například patří firma Olma nebo firma Emco, která na trh letos uvedla hrachové náhražky masa. Ale i menší firmy jako Nemléko nebo Soyka. A samozřejmě nelze opomenout i české „hmyzí“ firmy WormUP, SENS nebo třeba Terraz.

Česko stále pozadu

I když se i nás trend již projevuje, stále jsme oproti západní Evropě pozadu. Tam už se totiž rostlinné a hmyzí alternativy nabízejí i v restauracích a fastfoodech. Také zaostáváme v rozmanitosti druhů potravin a přetrvávajících vyšších cenách. Důsledkem těchto vyšších cen může být malá konkurence na našem trhu, nižší objemy produkce, ale také to, že výrobci těchto potravin nedostávají žádné dotace oproti výrobcům produkující živočišné výrobky. To by se ale mohlo změnit s programem EU Farm to Fork, o kterém jsme vám také napsali. Díky němu vzniknou dotační programy pro výrobce rostlinných a snad i hmyzích alternativ.

Co jsou bariéry přijetí alternativních výrobků

Jako nejčastější bariéra je neinformovanost spotřebitelů o benefitech takových potravin a jejich rozmanitosti. Dále také fakt, že spotřebitelé nevědí, jak si takové potraviny připravit. A také cena.

Nevýhody rostlinných alternativ, jako výhody pro hmyz!

K velké nevýhodě rostlinných alternativ patří to, že se většinou jedná o vysoce zpracované potraviny. Tedy, při jejich výrobě se používá velké množství přidaných látek, což může být rizikové s ohledem na výskyt civilizačních chorob. To se ale netýká hmyzu! Ten se konzumuje celý a není potřeba jej nijak technologicky zpracovávat. Více se můžete dozvědět v našem článku.

Dalším negativem je, že rostlinné náhražky nemají kvalitní proteiny, jako jsou ty živočišné. Což je příležitost pro hmyz jako potraviny. Jak víte, je totiž zdrojem vysoce kvalitního proteinu, který u některých druhů dosahuje kvality proteinu hovězího. Také obsahuje zdravé tuky, vitamíny a minerály.

Další nevýhodou pro rostlinné náhražky je chuť. V tom má hmyz opět náskok. Jelikož se totiž jedná o živočišnou bílkovinu, tak například cvrček obsahuje hemové železo, které vytváří typickou chuť masa. Naši Křupaví červíci zase nejvíce připomínají pražené oříšky nebo křupky. Jen sami vyzkoušejte! :)

 

Celosvětový trend ústupu konzumace masa je pro WormUP samozřejmě pozitivní. A ještě více kvůli všem výhodám, které má oproti rostlinným náhražkám masa a mléka. Proto se letos chystáme na rozšíření našeho portfolia o zajímavé výrobky.

 

Za WormUP, Silvie Satrapová.

Zdroj: Ekonom, prosinec 2021

Otázky a odpovědi na nejzajímavější otázky posledních měsíců o firmě WormUP a konzumaci hmyzu.

Otázky a odpovědi na nejzajímavější otázky posledních měsíců o firmě WormUP a konzumaci hmyzu.

Během doby fungování Worm UP jsme udělali nespočet rozhovorů a zodpověděli nejednu zajímavou otázku. A nebudeme lhát, některé nás i zaskočily! V tomto článku jsme vybraly ty nejzajímavější, které jsme v poslední době dostaly.

Jaký druh hmyzu zpracováváte a jak takový chov hmyzu vypadá?

WormUP zpracovává larvy Potemníka moučného, který se chová na farmě na Vysočině. Vzhledem k tomu, že hmyz je považován za „udržitelnou” potravinu, řekli jsme si, že do udržitelnosti patří i lokální chov a lokální výroba.

Lidé často bohužel přemýšlejí o způsobu chovu jedlého hmyzu jako o špinavém. Avšak opak je pravdou! Chov moučného červa je mnohem čistší než jakákoliv jiná živočišná výroba. Chová se v plastových přepravkách, kde je zasypán obilným šrotem. Čas od času je mu dodána čerstvá zelenina jako zdroj vody. Podle legislativy spadá hmyz do kategorie hospodářských zvířat. Z tohoto pohledu je hmyz nejčistěji chované i zpracovávané hospodářské zvíře. V zahraničí se zavádí automatizovaný chov, ale na to tu prozatím nejsou finanční prostředky.  

Původně jsme chtěli začít s chovem hmyzu my sami, ale po zhruba roce zkoušení a jsme došli k názoru, že to zatím přenecháme na jiné a místo toho se budeme specializovat na to, co umíme nejlépe. Tedy výrobu potravin z hmyzu. Udělat skvělý produkt tím nejlepším možným způsobem i s ohledem na efektivitu.

Jaké mají larvy potemníka moučného nutriční vlastnosti a jak si v tomto ohledu vedou ve srovnání s populárními cvrčky?

Larvy potemníka moučného mají až 50 % proteinů, 30 % nenasycených mastných kyselin. Mají nejvyváženější poměr proteinů a tuků. Pro larvy jsme se rozhodli i z praktických důvodů. Do budoucna totiž plánujeme automatizovanou výrobu, pro kterou jsou vhodnější právě larvy potemníka. Lépe se zpracovávají a proti cvrčkům mají i méně chitinu, který může způsobovat alergie lidem s citlivostí na mořské plody. Cvrček je na tom výživově o něco lépe, ale hůř se s ním pracuje a má takovou pachuť

Jak ovlivní krmení červů jejich chuť? 

Někde jsem slyšel, že kdybychom je krmili jahodami, tak by po nich chutnali. Ale já si nejsem jistý, jestli je to pravda. Naši červíci jsou krmeni obilným šrotem, kukuřicí, bramborami a mrkví a takhle chutnají skvěle. Spíše než s druhem krmení, řešíme jeho efektivitu výkrmu. Tuto chvíli potřebujeme o polovinu méně krmiva než před lety a tento trend bude ještě nějakou chvíli pokračovat. To je z ekologického pohledu velmi důležitá zpráva. 

Dá se chuť Křupavých červíků k něčemu přirovnat? 

Mě nejvíc sedí přirovnání k pražené kukuřici. Často je lidi přirovnávají k popcornu, oříškům, škvarkům nebo chipsům.

Vaříte si hmyz doma třeba k obědu? Je nějaký druh hmyzu, který byste sami nikdy nesnědli?

Červíků se najíme dost v práci, nebo na akcích, kde je dáváme ochutnat. Doma si na nich pochutnává hlavně naše dcera jako takový mls. A ženě doporučila výživová specialistka, aby je zařadila do svého dietního programu, takže si je dává na večeři do salátu :-)

Já bych asi snědl vše, co vidím, že jí někdo jiný. Ale šváb byl pro mě trochu výzva. Obavu mám i z ochutnání pavouka.

Lidé se velmi často staví k hmyzu odmítavě, ale musí pak být velmi zajímavé sledovat jejich reakce, když se odhodlají ochutnat. Nejdříve nedůvěra a pak obrovské překvapení z toho, jak jsou vlastně červíci dobří. Baví vás to? 

Ti, co se odhodlají, si často vezmou jen jednoho červíka s kyselým výrazem na tváři. Pak přijde „aha moment“ a spořádají celou misku, pak si koupí pytlík a za chvíli přijdou pro další :-D

Ten prvotní odpor je daný i tím, že jsme pod vlivem společnosti. Někdo by si třeba rád dal, ale dělá scénky, protože v naší společnosti je jezení červů symbolem nechutnosti a bojí se, že bude odsouzen kolektivem.

Jsou odvážnější muži nebo ženy? A kdy myslíte, že si většina lidí na světě uvědomí, že tou eticky správnou cestou k proteinům je spíše něco z hmyzu než maso?

K našemu překvapení jsou mnohem odvážnější ženy. Přitom jsme Křupavé červíky původně vyvíjeli pro chlapy. My chlapy jsme většinou silní navenek, ale ženy mají sílu uvnitř a taky jsou zvědavější :-).

Většina lidí? To potrvá tak dvě tři generace. My jsme úplně na začátku, kdy dostaneme do úst lidí jen pár gramů hmyzu. I proto je pro nás klíčové dělat červíky tak dobré, jak jen to jde! Teprve nová generace, která se do doby jedlého hmyzu teď narodila, ho bude běžně zařazovat do jídelníčku. Lidské zvyklosti se mění velmi pomalu.

Jaké strategie používáte v marketingové komunikaci se zákazníky? 

Obrovským benefitem Křupavých červíku je zábava a rozruch, který kolem nich vzniká. Logicky proto ukazujeme klasické situace z ochutnávání - nejdříve překvapení až zděšení, pak nadšení.

Dále komunikujeme hlavně benefity hmyzí stravy, tedy hmyz jako zdroj kvalitních bílkovin, zdravých tuků a potravina šetrná k přírodě. Dobře fungují reference zákazníků. Lidé si vůči potravinám z hmyzu musí vybudovat důvěru, která je křehká, proto jsme si už od začátku nastavili vysoké standardy ohledně kvality zpracování i výsledné chuti.

Jako nástroje komunikace využíváme zejména ty v online prostředí, tedy sociální sítě, online reklama, webové stránky. Hodně také využíváme influencer marketing a PR komunikaci. Když si zákazník může přečíst článek o Křupavých červících třeba v časopisu Glanc, kde je reportérka vychvaluje, předsudky opadnou snáz a má větší chuť je vyzkoušet taky. Influencer marketing pomáhá budovat důvěru vůči produktu. Nejlépe co do prodejů nám fungují gastro influenceři, kteří červíky kombinují s běžným jídlem. Na zvyšování povědomí a lámaní předsudků zase dobře fungují lifestyle influenceři.

Jak moc v marketingové komunikaci funguje argument environmentální udržitelnosti hmyzu? Myslíte, že je to pro vašeho obvyklého zákazníka důležitější než exotičnost konzumace hmyzu?

Enviromentální udržitelnost je obvykle až na třetím místě za výživovými hodnotami a odvahou ochutnat. Co si budeme říkat, lidi primárně myslí na sebe a tak nejdříve řeší zdraví svoje a pak zdraví planety.

Nebojíte se, že až odpadne exotičnost konzumace červů, ztratí se i něco z kouzla výjimečnosti WormUP pro influencery, ale především pro obyčejné spotřebitele. Je takový okamžik hrozbou nebo spíše okamžikem, kam se chcete dostat, když už se hmyz stane „normální“ potravinou?

Ano v této chvíli je pro nás “exotičnost” tím nejsilnějším důvodem pro první nákup. Ty druhé nákupy ale už jsou proto, že to lidem prostě děsně chutná :-). Takže já se nebojím toho, že by se to lidem okoukalo, naopak.

Navíc si nikdo neuvědomuje, jak moc široký má hmyz záběr. Jen potemníka moučného můžeme připravit v podobě Křupavých červíků, osmahnuté, namleté třeba do hmyzího párku, do paštiky, v podobě steaku, jako prášek do koktejlu a mohl bych pokračovat dál. Každý hmyz má navíc trochu odlišnou chuť a složení, takže máme neuvěřitelně mnoho možností, co jde z hmyzu vyrábět. Berte to tak, že stejně jako můžete z prasete udělat stovky různých výrobků, stejně tak to je i u hmyzu.

 

Za WormUP Libor a Eva Sloupenští.

 

 

 

Netradiční velikonoční občerstvení s Křupavými červíky

Netradiční velikonoční občerstvení s Křupavými červíky

Jelikož se nám blíží Velikonoce, znamená to jediné. Spoustu vařených vajíček a stres, co připravit koledníkům nebo rodinným návštěvám. Proto se s Vámi chceme podělit o dva rychlé recepty, kterými dozajista všechny překvapíte, pobavíte a některých nechtěných koledníků se možná na příští rok zbavíte ... anebo naopak :)

Jednohubky s vajíčkovou pomazánkou

Vajíčkovou pomazánku dělá na Velikonoce snad doma každý. Přemýšleli jste, jak ji však ozvláštnit? Odpověď je jasná! Přidejte Křupavé červíky!

Suroviny:

Křupaví červíci (sůl x česnek x chilli x kari)

Bageta nebo rohlíky

5 vajec natvrdo

Lučina (kostka) nebo Gervais (větší balení)

1 lžíce zakysané smetany nebo majonézy

1 lžíce hořčice

Kapka citrónové šťávy

Sůl a pepř

Lžička medu (skvěle doplní chuť hořčice, ale nemusí být)

Pažitka

Postup:

Uvařená vajíčka nakrájíme nadrobno, smícháme s Lučinou, zakysanou smetanou nebo majonézou, hořčicí, citronovou šťávou, medem, přidáme pokrájenou pažitku a dochutíme solí a pepřem. Namažeme na jednohubky a ozdobíme Křupavými červíky. Můžete vyzkoušet více příchutí červíků.

Kanapky s ricottovo-mozzarellovou pomázankou a karamelizovanou cibulkou

Tato pomazánka Vás na první zkus překvapí svou jemnou chutí, kterou skvěle doplňuje chuť karamelizované cibule. A nakonec křupnutí Křupavých červíků! Myslím, že více není třeba dodávat!

Suroviny:

 (sůl x česnek x chilli x kari)

Bageta nebo ciabatta

Mozzarella

Riccota

Červená cibule nebo šalotka

Olej

Třtinový cukr

Sůl

Postup:

V misce smícháme ricottu s nastrouhanou mozzarellou (může být nastrouhaná najemno i nahrubo). Cibuli nakrájíme na měsíčky a na rozpálené pánvi restujeme do sklovatění (kdyby se začala připalovat, podlijte ji lžící vody). Cibuli osolte a ke konci restování přidejte lžíci cukru (množství cukru a soli dle chuti). Na nakrájenou bagetu/ciabattu natřeme pomazánku, poklademe karamelizovanou cibulí a nakonec nezapomeneme ozdobit Křupavými červíky!

 

 

Nezapomeňte se s námi podělit o reakce vašich návštěv!

 

Za WormUP, Silvie Satrapová.

WormUP slaví 3. narozeniny!

WormUP slaví 3. narozeniny!

18. 3. 2022 jsme u nás ve WormUp oslavili naše třetí narozeniny! Tedy třetí výročí od založení firmy WormUP. Tři roky uplynuly jako nic a když se ohlédneme zpět, musíme říct, že to byla jízda a za námi je pořádný kus práce!

A jak to všechno začalo? První aktivity WormUP (v té době ještě firma neexistovala, takže spíše první aktivita Libora s Evou) se odehrály již v roce 2017, kdy si koupili první várku moučných červů na testování a experimenty. V roce 2018 přišli s něčím, jako zapečený hmyz. No a 18. 3. 2019 už tady máme oficiálně založenou firmu WormUP! Ve firmě ze začátku pracoval jen Libor a Eva Sloupenští.

Samozřejmě bylo potřeba najít místo, kde bychom Křupavé červíky připravovali. Naši první hmyzí kuchyni jsme otevřeli v Brně v květnu 2019. Jelikož však byla jen 33 mvelká a Křupaví červíci se stali mezi našimi prvními zákazníky oblíbené, brzy nám přestala stačit. A tak jsme novou kuchyni, tentokrát již 200 mvelkou, otevřeli v roce 2020 v Blansku. Prvně jste od nás mohli ochutnat Křupavé červíky s chilli, solí a česnekem. V roce 2020 jsme přidali příchutě slaná skořice a kari.

Začátky WormUP nebyly vůbec jednoduché. Na trh jsme totiž přišli s novou potravinou, kterou u nás nikdo neznal (kromě dobrodružných zážitků z cestování po Asii). Vůbec jsme nevěděli, jak takovou potravinu prodávat. Pouze jsme se domnívali a kolikrát špatně! Tak například, původně jsme Křupavé červíky zamýšleli jako křupání do hospody pro chlapy, kteří se navzájem budou hecovat. Avšak opak byl pravdou! Mnohem častěji jako první ochutnají Křupavé červíky ženy! A také jsou to mnohem častěji ženy, které nakupují Křupavé červíky na našem eshopu. Shodli jsme se na tom, že to asi bude tím, že jsou ženy obecně zvědavější. A když jsme jim na různých food festivalech vysvětlili, že Křupaví červíci s česnekem chutnají jako brambůrky, hned si to chtěly „ověřit“. Pak zjistily, že je to pravda, no a jejich polovičky už nemohly zůstat zahanbeni :)

Prvního food festivalu jsme se zúčastnili v srpnu 2019 a zjistili jsme, že je to jedna z nejúčinnějších forem prodeje nové potraviny, jako je hmyz. A to zejména proto, že jsme byli v přímém kontaktu se zákazníky, mohli jsme je s Křupavé červíky seznámit a vysvětlit jim benefity konzumace hmyzu. Zároveň jsme se i my učili, z čeho zákazníci mají strach, co se jim líbí a byla to pro nás zábava sledovat, jak se nejprve účastníci food festivalů odhodlávali ochutnat, pak si vzali jednoho červíka a následně celou hrst. Jsme tedy velmi pyšní, že jsme se za ty roky naučili hmyz jako novou potravinu prodávat a hlavně také, že jsme přispěli k edukaci naší společnosti ohledně konzumace hmyzu.

Rok 2020 byl pro nás velkou zkouškou a jsme hrdí, že jsme ho jako začínající firma „přežili“. Jen co jsme našli první obchodní partnery, zejména vinotéky a fitka, přišel kovid a my mohli začít nanovo! Naštěstí se nám podařilo rozjet náš online eshop a díky vám, našim zákazníkům, jsme na trhu zůstali. Velmi nás těší, že na Heuréce si dlouhodobě držíme 100% spokojenost! V roce 2020 o nás také napsali ve Forbes a věřte, že na to jsme opravdu hrdí!

Důležitým momentem pro nás byl rok 2021, kdy EFSA konečně schválila moučného červa jako bezpečnou potravinu pro celou EU. A tak jsme nezůstali s našimi Křupavými červíky jen u nás, ale už si je také mohou zákazníci koupit na Slovensku nebo v Polsku. Ovšem s těmito dvěma státy se nespokojíme! V lednu tohoto roku jsme se zúčastnili velkého veletrhu sladkostí a pochutin ISM v Kolýně nad Rýnem pod záštitou Czech Trade. Díky tomuto úspěšnému veletrhu se nám otevřel evropský trh, ale už teď víme, že lehké to tedy rozhodně nebude! Tak jak jsme museli naučit červíky jíst Čechy, budeme je muset naučit jíst zbytek Evropy. Stále se nám také ozývá více zájemců o privátní značky.

V roce 2021 jsme se stali Firmou roku v Královehradeckém kraji a Potravinářem roku v Královehradeckém kraji. Tyto dvě ocenění pro nás znamenají opravdu hodně a doufáme, že u těchto dvou jen nezůstaneme :)

A co dál? Rozhodně se můžete těšit na nové produkty a také hmyzí prášek.

Na závěr bychom chtěli poděkovat za přízeň všech našich zákazníků. Díky vám se nám za rok 2021 podařilo zpracovat 10,5 tuny moučných červů. A moc se těšíme kam se společně dostaneme v následujících měsících a rocích.

 

 

Často kladené otázky ohledně Křupavých červíků a odpovědi na ně!

Často kladené otázky ohledně Křupavých červíků a odpovědi na ně!

Často se setkáváme se stejnými dotazy od našich zákazníků a proto jsme se je rozhodli zveřejnit i pro vás ostatní.

Co je to za červa? 

Jde o larvu Potemníka moučného (Tenebrio molitor) přezdívaného také jako „moučný červ“. Potemník moučný má 4 stádia, vajíčko, larva (červ), kukla a brouk. Z toho je právě larva nejvhodnější ke zpracování.

Moučný červ, to máme doma ve špajzu.

Doma v mouce míváme spíše Zavíječe moučného. Ten dělá pavučinky a v dospělosti je to motýl. Potemník je brouk a v domácnostech se vyskytuje jen výjimečně. Najdeme ho ale u nás ve volné přírodě.

To ho chytáte na louce?

Potemník moučný pro naši výrobu se chová na hmyzí farmě v ČR. Je krmen extrudovanými obilovinami, bramborami a mrkví. Dá se říci, že nežere nic, co by nebylo vhodné i pro člověka.

To se jí živé? 

Larvy jsou velice rychlou cestou usmrceny a poté tepelně upraveny. Jsou tedy připraveny k okamžité spotřebě. Jíst živý hmyz považujeme za zbytečné a nechutné. Nikoho by ani nenapadlo chytnout si slepici a zaživa jí ukusovat nohu. Proto považujeme usmrcení a tepelnou úpravu za jedinou správnou cestu.

Nepřijdou tím sušením o vitamíny?

Musíme si uvědomit, že jde o maso a maso téměř vždy tepelně upravujeme, aniž bychom si tuto otázku kladli. Živočišné produkty totiž jíme především pro své výživové hodnoty a chuť. Tepelnou úpravou živočišných bílkovin dochází k takzvané denaturaci bílkovin, čímž se stávají stravitelnějšími a chutnějšími. Obdobně tento proces probíhá například při vaření vajíček.

K čemu se to hodí? Jak se to jí?

Křupaví červíci jsou pochutina, jako jsou například chipsy. Křupavé červíky proto doporučujeme jíst jen tak samotné, protože tak chutnají nejlépe. Někdo si je ale dává na chleba se sádlem, posype si jimi salát, nebo dá do polévky namísto krutonů. Do vlhké stravy je vhodné je doplnit až těsně před podáváním, jinak se připravíte o ten báječný prožitek křupavosti. Inspiraci najdete také na našem blogu v nejednom článku.

Jaké mají výživové hodnoty?

Křupaví červíci obsahují bezmála 60 % proteinu, a téměř 30 % tuků, kvalitativně podobným rybám. Z těchto důvodu jsou velice výživné. Více se dozvíte zde.

Kolik toho musím sníst, abych se najedl?

Jde především o pochoutku a ne o hlavní jídlo! Výživově jsou velice vydatní, ale žaludek jen tak nezaplní. Jsme zvyklí mít v žaludku nějaký objem a ten je třeba doplnit jinými potravinami, než jsou křupaví červíci. Přistupujme tedy ke Křupavým červíkům jako k originální pochutině.

To je smažené?

Nejprve je usmrtíme ve vroucí vodě, okořeníme a pak sušíme horkým vzduchem. Není nutné přidávat další tuky, které by je znehodnotili.

Jak to chutná?

Nejčastěji to lidé připodobňují k chipsům, oříškům, pražené kukuřici nebo ke škvarkům. Každopádně se není třeba obávat, že by nám zkazili chuť. Naši Křupaví červíci zachutnají téměř všem. Stačí nabrat odvahu. 

Jak to že je to duté?

Oproti například savcům má hmyz takzvaný „exoskelet“, tedy jakousi vnější kostru. Když jej tedy vysušíme, snížíme tím jeho objem téměř o dvě třetiny. Tento objem se nezmenší po obvodu, ale hmyz vyschne od svého středu. Proto jsou schránky téměř duté.

Proč se tomu říká potravina budoucnosti?

Planeta je aktuálně naším hospodařením velice přetěžována. V potravinářství je to zapříčiněno především masnou výrobou. Například oproti skotu spotřebuje hmyz tisícinu vody a mnohonásobně méně krmiva. Zároveň nezatěžuje planetu vysokými emisemi CO2. O jeho environmentální udržitelnosti si přečtete nás článek.

Proč je to tak drahé, když je to potravina budoucnosti?

Hmyz bude do dvaceti let levnější než kuřecí maso. V této chvíli je však dražší než hovězí. Důvodů k tomu je více, ale stručně je to tím, že jde o novou nezaužívanou potravinu. Je nákladné nabírat zkušenosti o výrobě i chovu metodou pokus omyl. Je náročné jednat se zákonodárci o bezpečnosti výroby. Asi největší část však stojí snaha přesvědčit společnost o tom, aby hmyz poprvé zkusili. Naším cílem je změnit myšlení většinové společnosti a nastartovat tak hmyzí potravinářství. Více než třetina z ceny každého zakoupeného pytlíku, jde právě do posilování povědomí ve společnosti. 

Zde je video, které o tomto tématu pojednává důkladněji. 

 

Občerstvení na párty? S Křupavými červíky a těmito recepty úspěch a zábava zaručena!

Občerstvení na párty? S Křupavými červíky a těmito recepty úspěch a zábava zaručena!

Jste hostitelem párty nebo se na nějakou chystáte a nechcete přijít s prázdnýma rukama? Věřte, že s tímto občerstvením na Váš večírek dlouho nikdo nezapomene a budete jistě středem pozornosti celého večera! O exotický gastronomický zážitek, ale především o zábavu, bude postaráno!

Rozhodně také nezapomeňte vzít pytlík Křupavých červíků s sebou!

Pizza Šneky s Křupavými červíky

Je tady snad někdo, kdo by neměl rád tuto rychlovku z listového těsta? Pokud nemáte zrovna hodně času, ale chcete něco chutného, pak pizza šneky jsou jednoznačnou volbou!

Suroviny:

Křupaví červíci (sůl x česnek x chilli x kari)

Listové těsto

Rajčatový protlak malý

Trochu kečupu

Zakysaná smetana malá

Tvrdý sýr

Šunka

Bazalka, oregano dle chuti

Vajíčko na potření

Postup:

Předehřejeme troubu na 180 °C. Listové těsto rozválíme, potřeme rajčatovým protlakem, trochou kečupu, přidáme pár lžic zakysané smetany a posypeme bylinkami. Poklademe šunkou pokrájenou na kousky a zasypeme sýrem. To celé zarolujeme jako štrůdl a ostrým nožem krájíme na cca 1 cm tlusté plátky. Vše rozložíme na plech vyložený pečícím papírem a potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme cca 20 min dozlatova. Hned po vyndání z trouby ozdobíme Křupavými červíky (nebo pizza šneky posypeme červíky ještě před pečením po natřením vejcem). Na roztečeném sýru se pěkně přichytí!

 

Křupavé tyčinky z listového těsta

Chuťovky z listového těsta jsou velmi rychlé a jednoduché na přípravu a přitom tak dobré! Pokud je ještě dozdobíte Křupavými červíky, úspěch bude zaručen!

Suroviny:

Křupaví červíci (sůl x česnek x chilli x kari)

Listové těsto

Vajíčko

Sůl

Kari koření

Chilli mleté

 

Postup:

Listové těsto vyválíme na tenký plát cca 3 mm. Příborovým nožem nebo rádýlkem těsto rozkrájíme na tyčinky a potřeme rozšlehaným vejcem. Následně všechny osolíme. Pak některé posypeme kari kořením, jiné chilli a některé necháme jen se solí. Dle toho, co jsme na tyčinky nasypali za koření, posypeme danou příchutí Křupavých červíků (trochu je přitlačte do těsta). A pokud máte jen jeden druh, nevadí! Dáme péct do vyhřáté trouby na 170°C cca na 15 min dozlatova.

 

Nezapomeňte se s námi podělit o reakce vašich návštěv!

 

 

Slané pochoutky z hmyzu na světovém veletrhu ISM v Německu

Slané pochoutky z hmyzu na světovém veletrhu ISM v Německu

WormUP byl součástí jednoho z největších mezinárodních veletrhů sladkostí a pochutin na světě ISM Cologne, který se konal od 30. 1. do 2. 2. 2022 v Kolýně nad Rýnem. Veletrhu se zúčastnily desítky špičkových vystavovatelů a kolem 15 tisíc návštěvníků z 96 zemí světa. I přes současnou pandemickou situaci byl veletrh skvělou inspirací, přehledem v oblasti inovací, a především příležitostí k vytváření kontaktů.

Největší zastoupení firem mělo na veletrhu Holandsko, Belgie, Francie, Velká Británie a Turecko. Nechybělo však ani USA nebo země z Jižní Ameriky!

Největšími letošními trendy byly především zdravé, přírodní a environmentálně udržitelné výrobky. A jak už tušíte, do těchto trendů samozřejmě zapadá i WormUP! A taky proto měl na veletrhu velký úspěch!

Veletrhu jsme se zúčastnili společně s dalšími 5 českými firmami pod záštitou Czech Trade. WormUP nebyla na veletrhu jediná firma s hmyzími výrobky, ale rozhodně oproti ostatním vynikala svým produktovým portfoliem. Tedy našimi Křupavými červíky, kteří byli velmi příjemnou a vítanou změnou po všech sladkostech, které jste na veletrhu mohli ochutnat. Celkem se na veletrhu sešlo 5 firem s hmyzími produkty například také z Belgie, Litvy nebo Německa, které nabízely proteinové tyčinky nebo třeba hmyzí „křupky“.

Někteří z našich návštěvníků byli z Křupavých červíků zaskočení, tak jak už jsme na to ostatně zvyklí, ale hodně přibylo těch, kteří bez problémů červíky ochutnali a hlavně si pochutnali! Díky tomu se nám podařilo získat a navázat mnoho důležitých kontaktů, které představují slibnou spolupráci do budoucna!

Tento úspěch však pro WormUP znamená jediné, a to hodně práce! Zejména nás čeká rozšíření a zefektivnění výroby a také je to obrovská výzva pro náš obchodní tým, který musí získané kontakty proměnit ve spokojené zákazníky!

 

Za tým WormUP, Silvie Satrapová.