Hmyz nebo kultivované maso?
Na tomto blogu jste se zatím mohli dočíst o jedlém hmyzu jako alternativním zdroji proteinu. Ovšem nebudeme lhát, že hmyz je jedinou alternativou vedoucí k udržitelnějšímu stravování. Alternativ je spousty, ať už mluvíme o rostlinných proteinech (pozor však jaké, například udržitelnost sóji je přinejmenším sporná) nebo v poslední době velmi propagovaném "masu ze zkumavky" neboli kultivovanému masu.
Může takové maso představovat konkurenci pro potraviny s hmyzím proteinem? Pojďme se na to podívat!
S čím se jedlý hmyz musí potýkat
Když v roce 2014 vyšel report od FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations), který podpořil hmyz jako potravinu 21. století, spustil se „boom“ start-upů s chovem hmyzu a s potravinami s hmyzem. Ovšem většina z nich rychle narazila na překážku, že prodej takovýchto výrobků není jen tak!
S čím se zejména museli potýkat, byla regulace a zákony. Protože v té době ještě neplatilo nařízení o potravinách nového typu. Hmyz, jako potravina, byl tak ve spoustě zemí ilegální, což samozřejmě případné investory velmi nepřesvědčilo. Dalším faktorem je cena hmyzího proteinu, který zatím stále dosahuje vyšších cen, než třeba hovězí maso.
No a v neposlední řadě je tady stále „fuj faktor“, který způsobuje, že se jedlý hmyz lidem hnusí a jako jídlo jej tedy rozhodně nepovažují. A to je škoda! :-) „Fuj faktor“ jistě lze překonat, ale je to mnohem těžší než u jiných vegetariánských náhrad a napodobenin masa.
Ty nejsilnější, nejodvážnější a především nejpřesvědčenější firmy však svůj „boj“ za jedlý hmyz nevzdaly a pokračují ve svém byznysu dál. Na trhu však také musí bojovat s jinými alternativními zdrojů proteinu.
První "vypěstovaný masový" burger
V roce 2013 profesor Mark Post odprezentoval svůj první laboratorně vypěstovaný masový burger. O tři roky později založil firmu Mosa Meat a vznikají i jiné další firmy na maso ze zkumavky.
Kultivované maso zatím nepředstavuje velkou hrozbu pro výrobce hmyzích potravin, protože to ještě zabere nějaký čas výzkumu a vývoje, než budou výrobky z kultivovaného masa uvedeny ve velké míře na trh. Zatím je na trhu uveden pouze jeden produkt a to od firmy Eat Just. Jedná se o laboratorně vypěstované kuřecí nugetky, které se servírují v restauraci v Singapuru od roku 2020.
Kultivované maso, stejně jako hmyz, se potýká s problémem regulace, zákonů, no a samozřejmě cenou!
Rostlinné napodobeniny masa jako větší hrozba
Větším soupeřem potravin s hmyzím proteinem jsou však rostlinné náhražky masa, ke kterým se využívá např. hrachový protein. V roce 2016 firma Beyond Meat a Impossible Foods představily své vegetariánské burgery, které se však svou chutí a strukturou blíží těm masovým. Po jejich úspěchu vznikla spousta dalších firem a přilákalo spousty investorů.
Ovšem my se této konkurence nelekáme! Naopak! Jsme přesvědčeni, že čím více alternativ proteinu vznikne, tím je větší šance na vytvoření stabilního a zdravého potravinového systému.
V čem je tedy hmyzí protein lepší a čím může konkurovat ostatním alternativám proteinu?
- Perfektně se hodí do cirkulárního potravinového systému
Hmyz je schopen „zpracovávat“ odpad tím, že jej prostě zkonzumuje. A to nejenom tím bio odpadem, tedy zbytky z restaurací, šlupkami od brambor či banánů, ale také například plastem (což zatím není legislativou EU povoleno, více se dozvíte v našem článku zde). Takový odpad dokáže hmyz přetvořit na zdravé proteiny a tuky a může být potom bezpečně zkonzumován člověkem. Hmyz samozřejmě také produkuje hnůj, který může být dále použit na hnojení rostlin, které také člověk konzumuje. No a pak už jsme opět na začátku, kdy máme odpad a tím nakrmíme hmyz.
- Zdravotní benefity konzumace hmyzu
Z našeho článku se můžete dozvědět spousty o nutričních hodnotách hmyzu. Nejen že obsahuje kvalitní protein a tuky, ale také velmi potřebný a těžko získatelný vitamin B12. Ale to není vše! Hmyz obsahuje chitin, což je prebiotikum, které může pozitivně působit na naše střeva (zatím bohužel není vědecky potvrzeno).
Zajímavý je i obsah různých minerálů, např. železa, kterého má současná populace, a zejména ženy, nedostatek.
V článku od autorů Nanna Roos a Arnold van Huis se lze dočíst o spoustě možných zdravotních benefitů konzumace hmyzu. Jedná se třeba o snížení tlaku, prevenci Parkinsonovy choroby, může pomáhat v boji proti obezitě a je zdrojem antioxidantů. A zajímavostí určitě je, že moučka z bource morušového dokáže redukovat koncentraci alkoholu v krvi. Že by nový lék na kocovinu? :-)
- Přirozený, přírodní, etický a tradiční zdroj proteinu
Pokud se budeme bavit o přírodním či přirozeným zdroji proteinu, jistě se shodneme na tom, že kultivované maso tomuto popisu velmi neodpovídá! K vytvoření kultivovaného masa je prý zapotřebí 20-30 různých ingrediencí, aby bylo možné vytvořit věrohodnou texturu a chuť masa. O přírodním výrobku tedy nemůže být velmi řeč. Oproti tomu hmyz přirozený a přírodní rozhodně je!
Hmyz je také etickým zdrojem proteinu, protože jejich usmrcení probíhá například podchlazením. Hmyz také navíc nemá tak vyvinutou nervovou soustavu, aby cítil bolest.
Ano, hmyz je také rozhodně tradiční potravinou! Vždyť jej konzumuje 80 % celé populace dodnes a na území Evropy se konzumoval ještě celkem donedávna! Což se o kultivovaném masu říct rozhodně nedá!
- Bezpečná potravina
Jak víme, chovy drůbeže, prasat a ostatního dobytka, velmi často postihují různé nemoci a epidemie. K jejich odvrácení se používají různé léky a antibiotika v chovech. Tady má opět hmyz velkou výhodu a to, že je naprosto odlišný od člověka, a tak nejsou zatím objeveny žádné nemoci, které by se na něj mohli přenést. Navíc nemoci, kterými hmyz může trpět, nejsou často přenositelné ani mezi různými druhy hmyzu. To z hmyzu tedy dělá bezpečnější pro masovou produkci.
- Environmentálně udržitelný zdroj proteinu
A samozřejmě nelze opomenout udržitelnost hmyzu jako potraviny. Je však ale jasné, že k tomu, aby byl hmyz opravdu udržitelným zdrojem proteinu, musí tomu odpovídat i jeho způsob chovu, usmrcování, zpracování, dopravy, atd. Čehož u hmyzu lze dosáhnout.
Jistě nelze tvrdit, že hmyz je nejlepší možnou volbou. Pokud totiž všechny alternativy proteinu budou směřovat ke stejnému cíli, a to zdravému potravinovému systému a udržitelné produkci, pak je nemusíme ani označovat za konkurenty, ale možná spíše za spoluhráče.
A co vy? Co je váš oblíbený alternativní zdroj proteinu? My si nejraději křupneme na našich Křupavých červících!