📖PŘEČTĚTE SI, Strana 2

Tajemství červeného barviva z hmyzího světa

Tajemství červeného barviva z hmyzího světa

Barvivo košenila je používáno po celém světě a je spojeno nejen s potravinami, ale i s kosmetikou nebo textilním průmyslem. Vyrábí se z vysušených těl samiček červce nopálového. Červec nopálový pochází z Latinské Ameriky, konkrétně žije na kaktusech v Peru, Chile, na Kanárských ostrovech a taky v Česku. Košenilu můžete najít označenou jako E120. Je několik způsobů, jak košenilu označit, ale stále se jedná o stejné barvivo.

Historie karmínu

Barvivo E120 pochází původem z Ameriky ze 16. století. Objeveno bylo Aztéky a Inky. V roce 1500 přišli do Jižní Ameriky Evropané a zjistili, že Aztékové vyrábějí krásné barevné látky. Zářivě červené oblečení bylo pouze pro velmi bohaté a vysoce postavené. Karmín se poté stal velmi ceněným obchodním zbožím, dokonce nejcennější surovinou hned po stříbře. Do Evropy se exportoval opravdu ve velkém – na flotilách se sem dostalo v roce 1575 přes osmdesát tun barviva.

Poptávka po košenile prudce poklesla ve druhé polovině 19. století, protože se na trhu začaly objevovat umělá barviva. Obchod s přírodním červeným barvivem téměř vymizel a košenila se stala opět cennou až v posledních letech. Většina lidí si neuvědomuje, že barvivo E120 se vyrábí z hmyzu. Popularitu si košenila získala díky tomu, že na rozdíl od umělých barviv není toxická ani karcinogenní. Její popularitě napomáhá i fakt, že výroba syntetického karmínu je náročná a nákladná.

Výroba

Výroba se začíná chovem samotného brouka červce nopálového. Ten je chován v Rostlina opuncieopuncii, což je rostlina známá taky jako hruškový kaktus nebo nopál. Na výrobu se používají pouze bezkřídlé samičky. Červec nopálový je usmrcován ponořením do teplé vody, ponořením do páry nebo usušením. Podle toho, která metoda je použita, vznikají různé odstíny červené. Usušený hmyz se často prodává dále zpracovatelům, kteří z něj získávají kyselinu karmínovou. Ta se získává tak, že usušené samičky se vyvaří v chemickém roztoku. Kyselina karmínová se následně vysráží v podobě červených krystalů. Na výrobu jednoho kilogramu barviva E120 je potřeba až 155 000 kusů hmyzu. Tělo červce nopálového obsahuje přibližně 20 % kyseliny karmínové. V současné době je téměř 80 % košenily z Peru. Peru má podle peruánského velvyslanectví 95% podíl na mezinárodním trhu.

Použití 

Své použití má karmín jak v potravinářském průmyslu, tak v kosmetice, v léčivu nebo v textilním průmyslu. Co se týče potravinového průmyslu, můžeme barvivo najít v masných výrobcích nebo při zpracování ovoce. Obsahují ho různé cukrovinky, mléčné výrobky, klobásy, žvýkačky, džem, oplatky, různé pochutinky, ale i nápoje. V kosmetickém průmyslu je využíván jako barvivo na vlasy, rtěnky, tvářenky, pudry a další. Farmaceutický průmysl využívá karmín pro obarvení mastí a tablet. Barvivo se dá v podstatě použít do jakéhokoliv obarvení. Výjimku netvoří ani malířství, tam se používá v olejových barvách atd. Textilní průmysl asi zmiňovat ani nemusíme. U toho to celé začalo.

Různobarevné pigmentyNepřehlédnutelnou výhodou E120 je určitě krásná zářivá červená barva. Karmín lze použít i pro vytvoření různých odstínů od růžové až po oranžovou. Košenila je jedno z nejstabilnějších a nejodolnějších barviv. Není toxická ani karcinogenní, nicméně u malého procenta populace existuje riziko alergie na karmín. Nedoporučuje se přidávat do stravy hyperaktivních dětí, přestože spojitost s dětskou hyperaktivitou zatím není prokázána.

Alternativou karmínu může být červená řepa a výtažky z ní stejně tak jako výtažky z bobulí. Nevýhodou těchto alternativ je fakt, že nejsou tak odolné a stabilní barvivo jako košenila.

Tohle barvivo má opravdu pestrou historii a poukazuje na spojení přírody a různých odvětví. Poskytuje nám krásný příklad toho, jak může být hmyz užitečný a dokazuje nám, že hmyz má v potravinářství dlouholetý potenciál a je jen na nás, jak toho využijeme.

Co takhle dát si Mexiko?

Co takhle dát si Mexiko?

Mexiko má dlouhou historii konzumace hmyzu, která tam přetrvává dodnes. Nejtradičnější je tzv. taco de chapulines, které je typické zejména pro jižní část Mexika. Je to kukuřičná tortilla s guacamole, salsou, limetkou a samozřejmě cvrčky!

A my si dnes připravíme dvě variace mexického jídla s našimi Lahodnými cvrčky!

Snídaňové burrito burrito_hmyz

Tak tato snídaně Vás zaručeně nakopne! Obsahuje totiž nejen protein z vajíček, ale také z našich Lahodných cvrčků! A co teprve ty zdravé tuky z avokáda?

Suroviny:

Lahodní cvrčci

Pšeničné/kukuřičné tortilly

Vajíčka

Avokádo

Tvrdý sýr

Salsa (my použili kupovanou, můžete si doma udělat i vlastní)

Sůl, pepř

Postup:

Nejprve si rozehřejeme pánev, na které si uděláme míchaná vajíčka. Ty nezapomeneme osolit a opepřit. Avokádo nakrájíme na plátky. Sýr nastrouháme nahrubo. 

Pak už jen vše plníme do tortill. Tedy míchanými vajíčky, avokádem, zasypeme sýrem a zakápneme salsou. Nakonec ozdobíme Lahodnými cvrčky a tortillu zabalíme. Dáme opéct ze všech stran na pánev do zlatova. Tím bude krásně teplá a rozteče se v ní sýr. Můžete však pánev i vynechat.

 

Exotické tacos tacos_hmyz

V Mexiku milují dvě suroviny, a to avokádo a mango! A tento recept zahrnuje obě tyto suroviny. Tacos budou i trošku pikantnější, protože to k Mexiku přece patří! Kdo ale nemá pálivé rád, může pálivé ingredience vynechat!

Suroviny:

Lahodní cvrčci

Kukuřičné tvrdé tortilly

Avokádo

Mango

Fazole z konzervy

Limetka

Majonéza

Sriracha nebo jiná pálivá omáčka (případně lze nahradit chilli kořením)

Špetka chilli koření

Feta sýr (nebo jiný, který vám chutná)

Sůl, pepř

Postup:

V malé misce smícháme fazole (už bez nálevu) se špetkou chilli, jednou lžičkou limetkové šťávy a špetkou soli. Dále nakrájíme avokádo, mango a sýr na malé kostičky. V další malé misce smícháme trochu majonézy se dvěma lžičkami srirachi nebo špetkou chilli. To bude naše salsa.

Následně už vše plníme do tortill, tedy avokádo, mango, fazole, sýr a po lžičkách přelijeme trochou naší vyrobené salsy. Nakonec ozdobíme Lahodnými cvrčky. Podáváme s měsíčkem limetky.

Hurá! Máme další novinku! Kdo už o ní ví?

Hurá! Máme další novinku! Kdo už o ní ví?

Naším zcela novým produktem jsou Lahodní cvrčci! A tak doplní náš široký výběr Křupavých červíků. Kdo už je vyzkoušel?

Dnes se dozvíte, proč jsme vybrali jako další produkt cvrčky a všechno, co byste o nich měli vědět. Na kladené otázky nám odpovídal sám majitel firmy WormUP, Libor Sloupenský. A tak se pojďme podívat, co nám o novém produktu řekl.

Proč budou novým produktem pravě cvrčci?

Cvrček je společností tolerovatelný, a navíc velice chutný druh hmyzu. EU povolila pouze čtyři omezené druhy hmyzu. Mezi ně patří náš oblíbený potemník moučný (Křupaví červíci), potemník stájový, cvrček domácí a saranče stěhované (více o tomhle tématu zde). Jedlého hmyzu je samozřejmě mnohem širší škála, mezi nejznámější patří bourec morušový nebo včelí larvy, ale zákon nám bohužel nedává více volnosti.

Jak cvrčci chutnají?  

Cvrček je od červíka mírně odlišný. Je trochu méně křupavý a má lehounce nasládlou chuť. Po jejich usušení se z cvrčkům odstraní končetiny, aby tolik neškrábali v krku :) Jejich chuť je podobná například praženým oříškům.

V jakých příchutích se cvrčci budou prodávat?

Z větší části jsme zachovali naše základní koření, tedy česnek, kari a habanero, které jsou na Křupavých červících jedny z nejoblíbenějších a na cvrčkovi chutnají také velmi dobře. Přidali jsme verzi natural a to především pro ty, kdo si je chtějí přimíchat k jinému jídlu. Jako sladkou verzi jsme vybrali skořici, která je velmi oblíbená mezi dětmi

Jak se cvrčci liší od moučných červů? 

Chov cvrčka je od moučného červa velice odlišný. Zatímco se moučný červ chová v nízkých přepravkách zasypaný obilným šrotem, cvrček potřebuje pohyb a dostatečný prostor. Cvrček se tedy chová ve vyšších bednách a přebývá na vaječných proložkách. Pro krmivo si dojde do misky, ve které je umístěno.  

Pokud jde o výživové hodnoty, tak cvrčci obsahují nepatrně méně bílkovin. Ale stejně jako u všeho hmyzu velice záleží na ročním období a dalších okolnostech, při kterých je hmyz sklízen.

Jsou nějaké rozdíly ve výrobě Křupavých červíků a cvrčků?

Téměř celý proces sušení je velice podobný. Ale zatímco červíky usmrcujeme velice rychlou cestou, a to ve vroucí vodě, cvrček je mnohem aktivnější, a proto je nutno ho před zpracováním uspat zchlazením. Pak s ním lze teprve pracovat. Cvrčkům se také omelou končetiny, aby byli lépe stravitelní. Jinak je ale výrobní proces velice podobný. Dochucujeme pouze kořením bez dochucovadel a bez Éček.

 

Tak co? Dostali jste chuť na naši novinku?

Současný stav a prognózy na trhu s jedlým hmyzem

Současný stav a prognózy na trhu s jedlým hmyzem

Pořád existuje spousta lidí, co odmítá vůbec zkusit Křupavého červíka. Pomalu, ale jistě se ale trh s jedlým hmyzem dostává do globálních trendů. Jedním z aspektů, dopomáhajících k růstu trhu, je i zvýšení preference zdravého životního stylu spotřebitelů. V Thajsku nebo Číně je poměrně běžné prodávání hmyzu k lidské konzumaci. Sehnat hmyz tam můžete v různých formách. Asie je brána jako největší oblast s největším počtem jedlých druhů hmyzu. Zvyšuje se poptávka. Růst trhu by měl být podpořen zejména šířením povědomí o benefitech chovu hmyzu oproti chovu jiných zvířat.

Ve většině světa se nejedná o žádnou novinku. Některé kultury hmyz požívají již mnoho let. Až poslední výzkumy potvrzují, že zvýšená globální poptávka po jedlém hmyzu začala rozvíjet celé odvětví. Jaké trendy se postaraly o významný rozvoj a které faktory poukazují na silný růstový potenciál?

Klíčové trendy ovlivňující trh s jedlým hmyzem

Rostoucí množství společností vyrábějící výrobky z hmyzu

Jelikož jsou počáteční investice poměrně nízké, roste v Evropě v tomto odvětví spoustu nových společností. Jak už víte, hmyz je totiž nenáročný na prostor i na vodu ve srovnání s chovem ostatních zvířat. Nemusíme ani zmiňovat nižší produkci skleníkových plynů. Ale to všechno už jste si u nás mohli přečíst. Díky těmto a mnoha dalším výhodám je tento trh především v Evropě na vzestupu.

Zvýšení míry investic na trzích s vysokým potenciálem

Jedlý hmyz je čím dál tím víc žádaným zbožím, a proto společnosti nabízejí velké množství produktů na bázi hmyzu. Investoři v tom vidí velký potenciál, a tak dochází ke zvyšování míry investic. I tento faktor podporuje růst celosvětového trhu.

Hmyzí produkty jako zdravější alternativa (podpora zdravého životního stylu)

Hmyzí protein obsahuje až dvojnásobné množství bílkovin oproti jiným proteinovým produktům. Benefitem hmyzu není jen protein, ale i vyšší obsah železa, B12, mastných Tortilly s jedlým hmyzemkyselin, vlákniny atd. Výrobci tyto silné stránky využívají k propagaci a následnému zvýšení prodeje svých hmyzích produktů. Někteří se zaměřují na výrobu hmyzích prášků (moučky), jiní na proteinové tyčinky a jiné výrobky z hmyzu no a třeba my se zaměřujeme na Křupavé červíky s příchutí. Zdraví je ve společnosti velmi diskutované téma, a proto často vyhledávají hmyzí produkty právě sportovci.

Zdokonalování technologií

S vývojem trhu musí jít ruku v ruce i zdokonalování způsobu chovu hmyzu. Zdokonalování vede ke zefektivňování výroby a ke snižování nákladů.

Nedostatek informací pro spotřebitele a omezení expanze trhu

Potenciál tohoto trhu je obrovský a zatím je pouze na začátku. Proto je důležité tlačit výhody konzumace hmyzu a navyšovat povědomí o této oblasti, protože právě nedostatek informací nebo zkreslené informace brzdí rozvoj celosvětového trhu s jedlým hmyzem. Růstu trhu lehce brání i regulace, protože kvalita a zejména bezpečnost potravin jsou klíčové vlastnosti pro společnost.

A teď trochu čísel a faktů. Jak to s trhem bude vypadat do budoucna?

Následující data pochází z průzkumu trhu (persistence market research), který zveřejňuje prognózu trhu s jedlým hmyzem.

V období mezi lety 2018 až 2022 vzrostl trh s jedlým hmyzem o 4 % CAGR (složené roční míry růstu). Nárůst zapříčinila převážně rostoucí komercializace hmyzího proteinu.

Největší podíl na trhu s jedlým hmyzem patří Střednímu východu a Africe. Konkrétně mají tyto oblasti podíl 25,7 %.

Pro Severní Ameriku se odhaduje spotřeba jedlého hmyzu pro rok 2023 na 44,06Jídlo z hmyzumilionů USD a očekává se zvýšení do roku 2033 o 6,9 %. Největší podíl na tom má samozřejmě USA, kde hodně roste poptávka po alternativních zdrojích bílkovin.

Trh s jedlým hmyzem se správně dělí na segmenty zaměřující se na brouky, housenky, blanokřídlé (vosy, včely, mravenci) a další. Housenka má nejvyšší podíl na trhu a to zhruba 18 %.

Růst trhu drží zpátky „nevkusný“ vzhled, což odrazuje spoustu lidí. Proto se nejčastěji hmyz používá jako přísada do pečených, cukrářských a jiných výrobků. Poptávka po jedlém hmyzu se v roce 2023 odhaduje na 94,60 milionů USD a očekává se do roku 2033 nárůst na 140,09 milionů USD.

Tržby globálního trhu s jedlým hmyzem se za rok 2023 odhadují na 653,7 milionů USD. Očekává se růst 5,5 % v důsledku rostoucí poptávky.

Existuje několik klíčových aspektů, proč se hmyz stává stále víc populárnější alternativou. Je to jak ekologicky udržitelná alternativa, tak výživově velmi bohatá alternativa. Aby vývoj trhu pokračoval a nezastavil se, je potřeba pracovat na kvalitě a bezpečnosti hmyzích produktů a šířit jejich povědomí. Důležitou součástí je i vyvracení smyšlených tvrzení, o které se stále snažíme. Jedlý hmyz má velký potenciál stát se součástí našich jídelníčků.

Největší cvrččí farma na světě

Největší cvrččí farma na světě

Začátkem roku 2023 byla v Ontariu otevřena největší cvrččí farma na světě. V tomto článku se o ní dozvíte ty nejzajímavější informace.

Hmyzí protein jako zdatný konkurent na trhu s alternativními proteiny

Aspire Food GroupPokud se má hmyz, resp. cvrčci, stát alternativním proteinem, který má smysluplný podíl na trhu s takovými proteiny, musí dojít ke dvou věcem. Alespoň to tvrdí spoluzakladatel firmy Aspire Food Group, Mohammed Ashour. Za prvé, náklady na produkci musí klesnout. Za druhé, produkce kvalitního cvrččího proteinu se musí zvýšit. To jsou dva faktory, které stojí za vznikem nového závodu firmy Aspire v Londýně v Ontariu. 

Závod má necelých 14 tis. m2 a svojí rozlohou se tak stal největším zařízením na zpracování cvrčků na světě. Závod dokáže vyprodukovat až 12 tis. tun cvrčků ročně. A stejné množství vedlejších produktů, tedy hnoje. Ten pak může být použit jako biohnojivo. Farma se během tohoto roku teprve zabíhá a spolumajitelé odhadují, že se dostane na 50-60 % své kapacity. V první polovině roku 2024 by však měla být již na 100 % své kapacity. 

Vertikální chov cvrčků, aneb řada krabic s dostatkem jídla a vody

Vertikální chov cvrčkůPan Ashour založil firmu Aspire Food Group v roce 2012 s dalšími čtyřmi studenty z McGill University. Jejich vizí prý vždy bylo vybudovat něco v komerčním měřítku. Proto strávil roky určováním optimálního prostředí pro chov cvrčků v průmyslovém měřítku. Farma je tedy postavena ve stylu vertikálního chovu a využívá mnoho moderních inteligentních technologií a automatizovaných skladovacích systémů, které se již běžně užívají v jiných oblastech, ale ještě nikdy nebyly využity právě pro chov zvířat. Na farmě lze například najít zařízení pro určení optimálního světla, vlhkosti, zvuku, teploty a zásob krmení.

Pan Ashour popisuje takový chov jako řadu krabic s dostatkem jídla a vody pro danou populaci cvrčků. Krabice se položí na „polici“ a nemusí se o ní dále starat dalších 30 dní. Farma využívá automatický systém skladování a vyhledávání, jako využívá firma Amazon. Díky tomu tak potřebuje pouze 13-15 operátorů na jednom patře ta směnu.

Kdo jsou hlavní odběratelé firmy?

Firma svým zákazníkům dodává zmražené cvrčky, které pak oni dále zpracovávají do svých produktů. Jak uvádí pan Ashour, v podstatě celá jejich dosavadní produkce jde do krmiv domácích mazlíčků v Severní Americe. To je dle firmy Aspire velmi přitažlivý a zásadní směr, protože globální trh s krmivem pro domácí mazlíčky přesahuje 100 mld. amerických dolarů. A samotné USA představuje téměř 1/3 tohoto trhu. 

A proč jsou dle pana Ashoura cvrčci tak zajímavou surovinou pro krmiva domácích mazlíčků? Za prvé jsou to nutriční hodnoty. Cvrčci jsou totiž hypoalergenní, a tak jsou mnohem více vhodné pro psy a kočky než kuřecí maso. Druhým aspektem je spolehlivost dodavatelského řetězce. Tzn. firma je schopná vyprodukovat stejné množství cvrčků po celý rok. Což ve srovnání s jinými zdroji proteinu, jako například zvěřina, představuje velkou výhodu. A za třetí, cvrčci splňují kritéria environmentální udržitelnosti. Jsou tak lákavé pro odběratele, kteří se snaží snížit svou uhlíkovou stopu.

Firma však také vede debaty s různými společnostmi, které mají zájem o jejich cvrčky do svých produktů určené pro lidskou konzumaci. Firma loni podepsala memorandum s korejskou potravinářskou firmou LOTTE, která je taky jednou z investorů firmy Aspire, o tom, že bude sloužit jako výhradní distributor potravinářských výrobků s cvrččím proteinem na klíčových trzích v Evropě a Asii.

 

I když je firma Aspire se svým závodem stále v začátních, už teď firma hledá další vhodnou lokaci pro otevření své druhé farmy. 

 

Věděli jste, že Lahodné cvrčky už můžete ochutnat i od nás?

 

 

 

 

 

WATSON, Elaine. Aspire Food Group ramps up world’s largest cricket production facility, scouts for 2nd site. AFN [online]. [cit. 2023-09-02]. Dostupné z: https://agfundernews.com/aspire-ramps-up-worlds-largest-automated-cricket-production-facility-scouts-for-2nd-site

Z vajíček nemusí být jen omeleta!

Z vajíček nemusí být jen omeleta!

Máte rádi vajíčka? Zkuste naši variaci plněných vařených vajíček s Křupavými červíky!

Množství surovin je velmi těžké určit, protože záleží na tom, kolik vajíček budete připravovat a kolik druhů náplní. Proto níže najdete pouze suroviny, ze kterých jsme náplně připravovali. A už bude na Vás si náplň připravit dle množství vajíček a Vaši chuti :-)

Vajíčka s avokádovou náplní

Suroviny:Vajíčka s avokádovou nápní a Křupavými červíky

Křupaví červíci

Vajíčka

Avokádo

Krémový sýr

Citrónová šťáva

Chilli koření

Sůl, pepř

Postup:

Vajíčka uvaříme natvrdo. Rozkrojíme opatrně na polovinu a lžičkou vydlabeme žloutek. Žloutky dáme do misky společně s avokádem, krémovým sýrem a vše důkladně zamícháme, nejlépe ručním šlehačem. Dále dochutíme citrónovou šťávou, solí, pepřem a troškou chilli.

Na závěr plníme vydlabané bílky ušlehanou avokádovou směsí, ozdobíme chilli a Křupavými červíky!

Vajíčka s ricottovou náplní

Suroviny:

Křupaví červíci

Vajíčka

Ricotta

Zelená cibulka

Plnotučná hořčice

Med

Sůl, pepř

Postup:

Vajíčka uvaříme natvrdo. Rozkrojíme opatrně na polovinu a lžičkou vydlabeme žloutek. Žloutky dáme do misky společně s ricottou, nadrobno nakrájenou zelenou cibulkou, troškou hořčice a vše důkladně zamícháme, nejlépe ručním šlehačem. Dále dochutíme troškou medu, solí a pepřem.

Na závěr plníme vydlabané bílky ušlehanou ricottovou směsí, ozdobíme zelenou cibulkou a Křupavými červíky!

Vajíčka se sýrovou náplní

Suroviny:Vajíčka se sýrovou náplní a Křupavými červíky

Křupaví červíci

Vajíčka

Krémový sýr

Bílý jogurt

Tvrdý sýr

Kyselé okurky

Sůl, pepř

Postup:

Vajíčka uvaříme natvrdo. Rozkrojíme opatrně na polovinu a lžičkou vydlabeme žloutek. Žloutky dáme do misky společně s krémovým sýrem, s trochou bílého jogurtu, s najemno nastrouhaným tvrdým sýrem, nadrobno nakrájenou kyselou okurkou a vše důkladně zamícháme, nejlépe ručním šlehačem. Dále dochutíme nálevem z kyselých okurek, solí a pepřem.

Na závěr plníme vydlabané bílky ušlehanou sýrovou směsí a Křupavými červíky!

Nejprodávanější a nejoblíbenější druhy jedlého hmyzu na světovém trhu

Nejprodávanější a nejoblíbenější druhy jedlého hmyzu na světovém trhu

Jedlý hmyz je v mnoha zemích považován za běžnou stravu, ne-li delikatesu. Příkladem mohou být země jako Mexiko, Thajsko nebo Čína. I v Evropě se pohled na jedlý hmyz v průběhu několika málo let změnil a z hmyzu a výrobků z něj se začínají pomalu stávat „normální“ potraviny. 

V tomto článku si představíme 8 druhů hmyzu, které se zdají být na světovém trhu nejprodávanější a nejoblíbenější. Jsou všechny tyto druhy dostupné i u nás? Bohužel ještě ne. Zatím si v EU můžeme pochutnat pouze na 4 druzích jedlého hmyzu, mezi ně samozřejmě patří naši Křupaví červíci (mouční červi)! Dále cvrčci, potemník stájový a saranče stěhovavé. Podrobnější informace o legislativě týkající se jedlého hmyzu v EU si můžete přečíst v našem předchozím článku.

1. Cvrčci

Sušení cvrčciPrvní příčku zcela jistě zaujímají cvrčci, protože jsou nejvíce konzumovaným druhem hmyzu na celém světě. Cvrčci se dříve chovali zejména jako potrava pro naše domácí mazlíčky (ještěrky a jiné). Díky tomu je jejich chov pro lidskou spotřebu menší výzvou, než pro ostatní druhy hmyzu.  

Cvrčci obsahují 55-70 % proteinu. Mají oříškovou chuť. Tím, že nemají až tak výraznou chuť, jsou vhodní na přidávání do ostatních potravin, jako třeba tyčinky, chleba, těstoviny atd. Ovšem stojí za to je vyzkoušet i jen tak křupavé! 

2. Mouční červi

Mouční červiDruhým nejoblíbenějším druhem jedlého hmyzu jsou mouční červi. Proto je také můžete najít u nás! Stejně jako cvrčci, i mouční červi mají zavedený způsob chovu. Již dávno se chovali například jako krmivo pro ptáky. Přeměna takového chovu na chov pro lidskou spotřebu tedy není zase tak náročná. U nás v ČR najdete hned několik takových farem. Největším chovatelem moučných červů v ČR je zároveň naším dodavatelem. Skvělé je také to, že jejich chov se výborně hodí do našich podmínek, tedy do mírného podnebného pásu.

Mouční červi se svým nutričním složením velmi podobají hovězímu maso, protože mají velmi dobrý poměr proteinu a tuků. Chutnají jako arašídy nebo chipsy.

3. Larvy bráněnky

Larvy bráněnky na evropském trhu pro lidskou spotřebu zatím nenajdeme. Používají se pouze do krmiva pro zvířata. Obrovskou výhodou bráněnek je fakt, že se množí velmi rychle. Najednou kladou až 500 vajec. Když se z vajíčka vylíhnou larvy, nevadí jim žít pohromadě. Také představují jedno z řešení pro snížení potravinového a biologického odpadu (odpad z hospodářských zvířat). Takový odpad přemění na proteiny, tuky a další nutrienty. Díky obsahu kvalitního proteinu a tuků se snadno používají do všech možných pokrmů.

4. Potemník stájový

Potemník stájový je také jedním ze čtyř druhů schválených pro lidskou konzumaci na území EU. Je velmi podobný moučnému červovi. Je ale o něco menší a má kratší životní cyklus. Chuť potemníka stájového je také jemnější a více ořechovější než u moučného červa. Obsahuje více než 50 % proteinu.

5. Kobylky

Kobylky v salátuKdyž se řekne kobylka, možná se někomu z vás vybaví Mexiko. Zde jsou velmi obvyklým „street food“ a to zejména v oblasti Oaxaca. Často se podávají s tacos, guacamole či se vaří společně v mole omáčce. Chuť se podobá houbám a některé druhy dosahují dokonce 80 % proteinu.

6. Mravenci

Mravenci, ve srovnání s jinými druhy hmyzu, chutnají pikantně, kořenitě až peprně. Často se požívají k posypání různých pokrmů pro „nakopnutí“ chuti. Ve 100 g červených mravenců najdeme 14 g bílkoviny a 48 miligramů vápníku.

7. Bourec morušový

Bourec morušový je u nás známý zejména díky hedvábí. Ale je také jedním z oblíbených druhů hmyzu, který se u nás používá ke krmení zejména koi kaprů. K lidské konzumaci zatím v EU povolen není. Jinde ve světě se nejčastěji konzumuje ve stádiu larev nebo kukel. Velmi populární je zejména v Číně, Japonsku, Thajsku, Vietnamu, Severní a Jižní Koreji. Obsahuje 55,6 % proteinu. Má jemnou texturu podobající se pudinku.

8. Cikády

Sušené cikády na špejliCikády jsou velmi zajímavým druhem hmyzu, který žije většinu svého života pod zemí, kde se živí kořeny stromů. Některé tam žijí až 17 let. Jakmile jim skončí cyklus, vylezou nad zem v období páření. Stejně jako ostatní druhy hmyzu mají vysoký obsah proteinu a při suchém opražení chutnají jako chřest.

 

I když si na některé druhy hmyzu budeme na našem trhu ještě počkat, naše Křupavé červíky a Lahodné cvrčky můžete mít klidně hned! Tak na co ještě čekáte?

Jaké druhy hmyzu jsou už v EU schváleny k lidské konzumaci?

Jaké druhy hmyzu jsou už v EU schváleny k lidské konzumaci?

Celkem jsou dnes schváleny čtyři druhy hmyzu. Prvním schváleným druhem hmyzu byl moučný červ (Tenebrio molitor), následovalo saranče stěhovavé (Locusta migratoria), cvrček domácí (Acheta domesticus) a prozatím to završil potemník stájový (Alphitobius diaperinus).

Jak probíhá schvalování?

Všechny druhy hmyzu musely projít autorizačním procesem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). O autorizaci jedlých druhů hmyzu žádaly firmy, které musely doložit velké množství dokumentace týkající se výživových hodnot, toxikologických vlastností, alergenů, navrhované výrobní postupy a použití. Zkoumala se také bezpečnost potraviny.

Pokud EFSA vyhodnotila, že je daný druh jedlého hmyzu bezpečný pro lidskou konzumaci, značila jej za bezpečnou potravinu. Na základě tohoto rozhodnutí pak Evropská komise předložila členským státům návrhy, které umožnují uvést dané druhy hmyzu na trh. Podrobnější popis procesu schvalování si můžete přečíst v našem dřívějším článku.

Jak poznám, že výrobek obsahuje hmyz?

Každý výrobek obsahující hmyz musí být řádně, dle pravidel legislativy, označen. Další povinností je na uvést na výrobek, že může způsobovat alergické reakce lidem alergickým na korýše a výrobky z nich a na prachové roztoče.

Schválené druhy hmyzu

1. Moučný červ 

  • schválen 1. června 2021 ve formě sušeného moučného červa a 8. února 2022 ve formě zmrazených, sušených a práškových moučných červů

Kdo žádal o schválení?

  • O schválení sušeného moučného červa žádala firma SAS EAP Group, která žádala o uvedení moučného červa na trh v několika formách: celé sušené larvy, sušený hmyz ve formě snacků a jako složka potravin. Druhým žadatelem byla firma Fair Insects BV, která žádala o uvedení na trh zmrazených, sušených a práškových forem moučných červů jako součást řady potravin.

Jak lze moučného červa uvádět na trh?

  • V podobě sušeného moučného červa (celé či v prášku). Dále pak jako součást proteinových výrobků, sušenek, pokrmů na bázi luštěnin a výrobků na bázi těstovin, a to vše v maximální výši 10 g/100 g výrobku.
  • Dále zmrazeného, sušeného a práškového moučného červa jako součást pečiva, cereálních tyčinek, sušených výrobků na bázi těstovin, premixů pro pekařské účely, chipsů, náhražek masa, polévek atd. Celkový výčet můžete najít zde, stejně jako povolené množství na 100 g (množství se mění v závislosti na tom, zda se jedná o zmrazeného, sušeného nebo práškového moučného červa).

Požadavky na označování: 

  • V závislosti na použité formě moučného červa musí být na potravině uvedeno „sušené larvy potemníka moučného Tenebrio molitor (mouční červi)“ nebo „zmrazení mouční červi (larvy potemníka moučného Tenebrio molitor)“, „sušení mouční červi (larvy potemníka moučného Tenebrio molitor)“ nebo „prášek z moučných červů (larev potemníka moučného Tenebrio molitor)“.

2. Saranče stěhovavé

  •  schváleno 12. listopadu 2021

Kdo žádal o schválení?

  • O schválení sarančete stěhovavého žádala firma Fair Insect BV. Firma požádala o uvedení na trh zmrazených, sušených a práškových forem sarančete stěhovavého ve formě snacku a jako složky potravin.

Jak lze saranče stěhovavé uvádět na trh?

  • Saranče stěhovavé může tedy být ve výše uvedených formách uváděno na trh jako součást náhražek masa, polévek, konzervovaných luštěnin a zeleniny, čokoládových cukrovinek, párků, klobás a salámů, salátů, nápojů podobných pivu, směsí alkoholických nápojů atd. Celkový výčet můžete najít zde, stejně jako povolené množství na 100 g (množství se mění v závislosti na tom, zda se jedná o zmrazené, sušené nebo práškové saranče stěhovavé).

Požadavky na označování: 

  • Na potravině musí být uvedeno „zmrazená Locusta migratoria (saranče stěhovavá)“, „sušená/prášková Locusta migratoria (saranče stěhovavá)“, „celá Locusta migratoria (saranče stěhovavá)“ v závislosti na použité formě.

3. Cvrček domácí

  • schválen 3. ledna 2023

Kdo žádal o schválení?

  • O schválení cvrčka domácího žádala firma Cricket One Co. Ltd. Žádala o uvedení částečně odtučněného prášku ze cvrčka domácího na trh jako součást vyjmenovaných potravin. 

Jak lze cvrčka domácícho uvádět na trh?

  • Částečně odtučněný prášek ze cvrčka domácího může být uváděn na trh jako součást pečiva (2 g/100 g), cereálních tyčinek (3 g/100 g), sušenek (1,5 g/100 g), čokoládových cukrovinek (2 g/100 g), nápojů podobných pivu (0,1 g/100 g), výrobků na bázi těstovin (0,25 g/100 g) atd. Celkový výčet naleznete zde.

Požadavky na označování:

  • Na potravině musí být uvedeno „částečně odtučněný prášek z Acheta domesticus (cvrčka domácího)“.

4. Potemník stájový

  • schválen 5. ledna 2023

Kdo zažádal o jeho schválení?

  • O schválení moučného potemníka stájového žádala firma Ynsect NL B.V., která žádala o jeho uvedení na trh ve formě zmrazených, kašovitých, sušených a práškových larev. Žádala, aby v těchto formách mohly být larvy přidávány do řady potravin a doplňků stravy (pro osoby starší 18 let).

Jak lze potemníka stájového uvádět na trh?

  • Může být přidáván ve výše uvedených formách například do cereálních tyčinek (25 g/100 g), chleba a pečiva (20 g/100 g), snídaňových cereálií (10 g/100 g), ovesných kaší (15 g/100 g), premixů pro pekařské výrobky (10 g/100 g), výrobků na bázi sušených těstovin (10 g/100 g), výrobků na bázi plněných těstovin (28 g/100 g), sušené syrovátky (35 g/100 g), polévek (15 g/100 g), atd. Veškerý výčet můžete najít zde

Požadavky na označování: 

  • Na potravině musí být uvedeno „zmrazené/kašovité larvy Alphitobius diaperinus (potemníka stájového)“ nebo „sušené/práškové larvy Alphitobius diaperinus (potemníka stájového)“.

 

V našem eshopu můžete zatím najít moučného červa, za to ale hned v několika slaných a sladkých příchutích! Už jste některé Křupavé červíky vyzkoušeli?

Velký přehled hmyzích výrobků

Velký přehled hmyzích výrobků

Možná byste rádi ochutnali hmyz, ale zatím si netroufáte na naše Křupavé červíky? Raději byste začali něčím, kde hmyz nebude vidět, než se vrhnete do Křupavých červíků? (Ale věřte, že jakmile je jednou ochutnáte, už je z ruky nedáte!). Anebo jste už v konzumaci hmyzu zběhlí a hledáte více alternativ? Tak jste tu dnes správně! V tomto článku bychom vám rádi představili výčet různých produktů s obsahem hmyzího proteinu, které si můžete koupit u nás, u našich evropských sousedů nebo z vzdálenějších krajin.

Hmyzí svačinky

Nejčastěji jste se určitě setkali s proteinovými tyčinkami. Zdá se, že proteinové tyčinky „odstartovaly“ éru hmyzích výrobků. Na trhu je jich tedy určitě nejvíce. Možná je to i tím, že se tyčinky staly velmi populární svačinkou lidí na výletech, ve škole, v práci. Také jistě lehce navázaly na trend trend proteinových tyčinek s obsahem syrovátkového, sójového nebo jiného proteinu. 

Jednou z prvních firem, která se v roce 2012 pustila do cvrččích proteinových tyčinek byla americká firma Chapul, která se také účastnila známé americké TV show Shark Tank, kde se snažila získat investory pro svůj projekt. Firma se v současné chvíli soustředí spíše na hmyzí farmaření než výrobu tyčinek. Další příkladem zahraničních firem s proteinovými tyčinkami je belgická firma Kriket, finská firma Jimini’s, švýcarská firma Essento nebo jedna velmi zajímavá americká firma Exo Protein, která je už na trhu také velmi dlouho.

Mezi jiné sladké pochutiny patří cookies s hmyzím proteinem. Ty vyrábí například americká firma Chirps či francouzská firma Minus Farm. Nebo co takhle čokoláda či lízátka s hmyzem? S lízátky s hmyzem přišla v roce 1982 americká firma Hotlix. Věříme tomu, že takovou sladkost jste jistě už někde viděli! Cvrčky v čokoládě zase můžete pořídit u americké firmy Don Bugito.

Dalším častým hmyzím produktem na trhu, tentokrát slaným, jsou hmyzí krekry, chipsy nebo tyčinky. A proč taky ne? Vždyť chipsy jsou další oblíbenou „svačinkou“, tak proč neudělat zdravé chipsy s hmyzím proteinem! Tyto chipsy, krekry, tyčinky opět nejčastěji obsahují cvrččí protein. Cvrččí tyčinky můžete nakoupit u nás od firmy Grig

Ale teď už něco pořádného k snědku!

Z pochutin se však plnohodnotně nenajíme! Tak proč ráno neposnídat něco pořádného! Třeba granolu s hmyzem od firmy Eat Grub z Velké Británie. Někdy ráno nestíháte a snídáte za pochodu? Co takhle hmyzí proteinový shake?

Někdo z vás by si dal ráno raději něco slaného. Co byste řekli na chleba? Jednou z prvních firem, která ve Finských obchodem v roce 2017 uvedla chleba s obsahem cvrččího proteinu byla firma Fazer. Pak ji následovalo v roce 2019 Finsko s chlebem s obsahem proteinu z moučných červů. Chleba si ale velmi jednoduše můžete upéct i sami! Spousta hmyzích firem dnes nabízí hmyzí mouky. U nás je to například firma Sens

Hodně vás by jistě namítlo, že ke každé snídani patří káva. No i tu si můžete dát s hmyzem, například s rozemletým cvrčkem, kobylkou či bourcem morušovým od japonské firmy Bugs Farm.

A co si dáme k obědu? Co takhle těstoviny! Výborné těstoviny můžete na našem trhu nakoupit od firmy Bugsolutely či Jimini’s. Ale pozor! Tím, že těstoviny obsahují hmyzí protein, sníte jich tak polovinu, ne-li třetinu toho, co byste snědli normální těstoviny! Ale to ostatně platí u všech hmyzích produktů! :)

Anebo byste raději k obědu burger? Jeden z prvních hmyzích burgerů byl uveden na trh v roce 2014 v Belgii. Byl pojmenován Bux Burger a pocházel z německé firmy Bug Foundation. V roce 2015 byl uveden na trh v německých obchodech. Do Česka si můžete objednat hmyzí burger z Rakouska od firmy Zirp. Jejich burger je složen z buffalo červíků, hrachového proteinu a hub.

K večeři by to chtělo něco lehčího. Možná nějaký salát s hmyzím faláfelem s moučným červem od Belgické firmy Nimavert? Nebo si můžete pořídit mix na výrobu domácího fláfelu od německé firmy Plumento Foods.

A pokud se vám nechce objednávat nic ze zahraniční, nejjednodušší formou je si váš oblíbený salát posypat našimi Křupavými červíky! Hotovo je raz dva a úspěch zaručen! 

Anebo si je dejte jen tak u televize, ve škole, v práci, na párty. Ke Křupavým červíkům, zejména k těm slaným, nejlépe chutná pivo! No a i to si můžete dát s hmyzím proteinem! Příkladem je Dailes Crafton, který přišel na trh s vosím pivem! 

K dalším produktům s hmyzem patří mléko z mravenců či švábů, cvrččí mouka, zmrzlina, olej, těstovinové omáčky, paté, alkoholické i nealkoholické nápoje a další. Takže toto jistě není celkový výčet produktů, které můžete dnes na trhu najít! Ale berte to jako inspiraci a zjištění, že konzumace hmyzu opravdu není nuda!

 

 

 

 

 

The big list of edible insect products!. Bug Burger [online]. 2020 [cit. 2023-02-13]. Dostupné z: https://www.bugburger.se/guide/the-big-list-of-edible-insect-products/#beer

 

Letní dávka receptů s Křupavými červíky

Letní dávka receptů s Křupavými červíky

Tentokrát jsme si pro vás přichystali chutné recepty, kde hlavní roli hraje mrkev a chřest společne s Křupavými červíky. Jsou to takové lehké chuťovky, které se hodí nejen na teplé letní večery.

Mrkvový dip s Křupavými červíky a zeleninovými chipsy

Tento dip Vás určitě velmi překvapí! Restovaná mrkev, která mírně při restování zesládne, společně se zakysanou smetanou a česnekem prostě tvoří úžasnou chuťovou kombinaci! Jistě tenhle recept nebudete dělat naposled!

Suroviny:Mrkvový dip s Křupavými červíky

Křupaví červíci

500g mrkve

Malý kelímek zakysané smetany

3 stroužky česneku

Sůl, pepř

Olej

Postup:

Mrkev nastrouháme na hrubší straně struhadla a dáme orestovat na troše oleje na pánev. Je potřeba mrkev občas zamíchat, aby se nepřipálila. Až je mrkev trošku dozlatova, přidáme rozmačkané stroužky česneku a chvíli společně restujeme. Jakmile je mrkev změklá, odstavíme z pánve do misky a promícháme s kelímkem zakysané smetany. Osolíme, opepříme a naservírujeme do misky. Nezapomene ozdobit Křupavými červíky, které nám do dipu přidají protein! Lze servírovat se zeleninovými chipsy nebo třeba tortilla chipsy.

Křupavý chřest s červíky

Kdo má rád listové těsto, jistě ho překvapí jeho trošku netradiční podání ve formě "kremrolí" se zeleným chřestem. Výborně chutnají s bylinkovým dipem.

Suroviny na křupavý chřest:Křupavý chřest s červíky

Křupaví červíci

Listové těsto

Zelený chřest

Vejce na potření

Parmezán či sezamová semínka na posypání

Suroviny na dip:

Malý kelímek zakysané smetany

Čerstvý kopr, pažitka či petrželka

Lžíce olivového oleje

Sůl, pepř

Křupavý chřest s červíkyPostup:

Listové těsto rozválíme nebo rozděláme, pokud již máme koupené rozválené. Následně jej rozkrájíme na cca 1,5 cm tlusté proužky. Postupně jimi budeme obmotávat očistěný chřest (zelený chřest není potřeba loupat). Vytvořené „kremrole“ potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme parmezánem či sezamovým semínkem. Nakonec zasypeme Křupavými červíky. Vše dáme do trouby předehřáté na 200°C na cca 10 min.

Všechny suroviny na dip promíchejte dohromady a servírujte společně s křupavým chřestem.