Jak začínala a kam se posunula firma WormUP za dobu své existence? Jak se jí vedlo v roce 2021?
Libore, mohl bys čtenářům stručně připomenout, jak jsi s WormUP začal a jak tě to napadlo podnikat právě v tomto oboru?
WormUP je takový můj splněný dětský sen. Hmyz mě od malička hrozně fascinoval. Dokázal jsem strávit hodiny při sledování mraveniště a pozorovat tu spolupráci a koordinaci, která zdánlivě není nijak řízená. Hmyz a jeho dokonalost ve všech směrech je naší společností velice opomíjená.
Vždycky jsem se také zabýval ekologií a ochranou přírody. Když jsem jednou dostal příležitost vyzkoušet hmyz na jedné ochutnávkové akci, bylo mi jasné, že tohle by mě bavilo. Od myšlenky k činu uběhlo ještě pár let, ale teď jsem rád, že dělám práci, která je mým životním posláním.
Více se můžete dozvědět zde.
Když se máš ohlídnout na začátek podnikání, co považuješ jako nejtěžší zkoušku, kterou musel WormUP projít?
Největší zkouškou byl rozhodně nesouhlas všech okolo. Měl jsem fungující podnikání, a když najednou všem oznámíte, že prodáte firmu a budete dělat potraviny z hmyzu, asi chápete, že jsem moc podpory nedostal. Jak rodiče, blízcí známí a přátelé si o mně mysleli, že už jsem se opravdu zbláznil. Což by pro ty, co mě dobře znají, nebylo až tak veliké překvapení ;-). Na druhou stranu já jsem srdcem tak trochu rebel a z odporu společnosti čerpám svou vnitřní sílu. Takže i když to nebylo snadné, pomohlo mi to ujasnit si, že se nesmím nechat odradit.
Měl jsi někdy pocit, že to chceš vzdát?
Není to až tak, že bych to chtěl vzdát, ale když přišla první vlna covid-19, najednou nám vypadli skoro všechny prodejní kanály. Náš obrat klesl asi na 300 Kč denně, což bylo mnohem méně než náklady na provoz. V tu chvíli už jsme se ženou neměli žádné další příjmy a všechny úspory byly nastrkané ve firmě. Byl to moment, kdy musí člověk s pokorou poprosit rodinu o finanční podporu a doufat, že to všechno dobře dopadne. A myslím, že dopadlo :-)
Jak se změnili za dobu existence WormUP zákazníci a pohled veřejnosti na konzumaci hmyzu?
Po těch třech letech vnímáme, že se už mnohé mění. Myslím si, že čím dál více lidí kteří se s jedlým hmyzem setkají poprvé, už nereagují s tak dramatickým odporem. Je to možná i bublinou, ve které žijeme. Může to být i tím, že propagace jedlého hmyzu v Brně a Blansku kde se často pohybuji, je poměrně intenzivní. Lidé se proto s informací o jedlém hmyzu setkávají poměrně často a prvotní odpor mají už za sebou.
Jak se změnil trh s hmyzími potravinami u nás i ve světě?
Legislativně je ta cesta pomalejší než bychom si všichni přáli. Od povolení hmyzu jako potraviny v EU uběhly už tři roky, ale legislativa ještě doteď není zcela dokončena a stále je to jedna velká neznámá. Nás to přímo nebrzdí, ale mnoho firem, které by na trh vstoupily, raději stále vyčkávají. Malá konkurence by se mohla zdát jako skvělé prostředí pro naše podnikání, ale my ve skutečnosti konkurenci vítáme. Více firem v našem hmyzím průmyslu zvýší poptávku po hmyzu a celý trh tím naroste. Hmyzí trh je zatím tak malý, že nepokrývá ani 1 % budoucího obratu v hmyzím potravinářství. Pokud jde o srovnání ČR vs. zbytek EU, troufám si říct, že v hmyzím potravinářství patříme do top 5 zemí. Uvedl bych že před námi je určitě Nizozemsko a kdo ještě? To víš možná líp než já.
Jak vnímáš konkurenci na českém trhu? Je to opravdu konkurence nebo spíše partneři pro „hmyzí revoluci“? Popřípadě, jak by měla vzájemná spolupráce vypadat?
Konkurence v hmyzím potravinářství nemá zcela obvyklou podobu. Všichni v oboru si uvědomujeme, že jdeme za stejným cílem a tím je rozšíření hmyzího potravinářství. Trh je prozatím opravdu malý, takže spolu všichni udržujeme kontakt. Pravidelně si spolu voláme, bavíme se o svých plánech a vzájemně si napomáháme v růstu. Ukázkou toho je právě i tento blog s novinkami, kde napomáháme budoucí konkurenci v tom, aby se snáze zorientovala ve stávajícím legislativním chaosu.
Co bylo a co je hlavní bariérou, proč lidé nechtějí konzumovat hmyz? A jak s tím WormUP bojuje?
Největší bariérou je PŘEDSUDEK. Lidé jsou prostě bytostně přesvědčeni, že hmyz chutná hrozně a považují ho za odporný. Určitě tomu nepomáhá fakt, že hmyz patří mezi nejčastější lidské fobie. Tato fobie je zcela neopodstatněná s ohledem na to, že pravděpodobnost zabití vlivem hmyzu je v ČR mnohem nižší než například vlivem koně nebo psa.
Naší strategií je prostě opakovat, opakovat, opakovat a samozřejmě ochutnat. Jakmile člověk jednou ochutná, pochopí, že ten strach opravdu nebyl oprávněný.
Co je nejlepší strategie, jak někoho ke konzumaci hmyzu přesvědčit?
Někdo se nenechá přesvědčit ani za žádnou cenu. Takové lidi, je třeba rozpoznat a nebojovat s nimi, oni potřebují čas, aby si to v sobě sami vyřešili.
Pokud je ale člověk zvědavý, většinou se přesvědčit dá. Nejlepší strategií je ochutnat před ním sám. Když člověk vidí, že to jí i někdo další, snáze vykročí mimo svou komfortní zónu.
Když jsi začínal, jistě si o tobě spousta tvých kamarádů, možná i rodinných příslušníků, muselo myslet, že jsi blázen. Jak tvůj byznys vnímají teď?
Začátky byly plné nepochopení. Já pořád něco vymýšlím a zkoumám zákoutí života, kam se nikomu nechce. Z toho pohledu to mé známé nepřekvapilo. Na počátku si ale mysleli, že mě to za chvíli přejde. V této chvíli mě téměř všichni v mém okolí podporují a většinou šíří hmyzí revoluci dál!
Jak bys zhodnotil rok 2021? Na co jsi nejvíce pyšný?
Tento rok byl pro nás stabilizační. Z malé firmy o třech zaměstnancích jsme se ztrojnásobili a společně s osobními výzvami a překonáváním svých vlastních omezení jsme překonali mnoho problémů souvisejících s růstem firmy. Za veliký úspěch považuji to, že se mi povedlo, aby na mně firma nebyla závislá, a tak fungovala bez závislosti na mně. Nejvíce jsem ale hrdý na vítězství v soutěži firma roku. To považuji za veliký úspěch pro celé hmyzí potravinářství.
Kolik tun Křupavých moučných červíků se v roce 2021 prodalo? Jaký byl nárůst produkce oproti předchozím rokům?
V roce 2019 jsme zpracovali 1,5 tuny moučných červů v živé váze. V roce 2020 to byli 3 tuny.
V průběhu roku 2021 už jsme překonali hranici 10 tun.
Jak koronavir ovlivnil WormUP?
Covid-19 nás znatelně zbrzdil a donutil nás obrátit vzhůru nohama celou naši marketingovou strategii. Nejsem nijak nadšený ze způsobu, jak se k celému covid-19 přistupuje. Na druhou stranu věřím, že všechno se děje ku prospěchu světa, i když to tak mnohdy nemusí vypadat.
Jaká je tvá vize do budoucna? Na co se mohou zákazníci WormUP těšit?
Nechceme nijak zásadně rozšiřovat počet variant Křupavých červíků. Pravděpodobně spíše dočasně odebereme ty nejméně zajímavé a nahradíme je novou příchutí. Pokud jde o další produkty, doufáme, že v roce 2022 už vyjdeme s dalším produktem. Spíše to ale bude až v druhé polovině roku. Chceme, aby byl tak překvapivý jako Křupaví červíci, což je dost náročná výzva!
Z dlouhodobého pohledu chceme, aby byl jedlý hmyz výrazně levnější a dostal se i do produktů, ve kterých byste jej neočekávali. Brzy jej najdete například i ve snídaňových cereáliích.
Za WormUP Libor Sloupenský a Silvie Satrapová.