Hurá! Máme další novinku! Kdo už o ní ví?
Naším zcela novým produktem jsou Lahodní cvrčci! A tak doplní náš široký výběr Křupavých červíků. Kdo už je vyzkoušel?
Dnes se dozvíte, proč jsme vybrali jako další produkt cvrčky a všechno, co byste o nich měli vědět. Na kladené otázky nám odpovídal sám majitel firmy WormUP, Libor Sloupenský. A tak se pojďme podívat, co nám o novém produktu řekl.
Proč budou novým produktem pravě cvrčci?
Cvrček je společností tolerovatelný, a navíc velice chutný druh hmyzu. EU povolila pouze čtyři omezené druhy hmyzu. Mezi ně patří náš oblíbený potemník moučný (Křupaví červíci), potemník stájový, cvrček domácí a saranče stěhované (více o tomhle tématu zde). Jedlého hmyzu je samozřejmě mnohem širší škála, mezi nejznámější patří bourec morušový nebo včelí larvy, ale zákon nám bohužel nedává více volnosti.
Jak cvrčci chutnají?
Cvrček je od červíka mírně odlišný. Je trochu méně křupavý a má lehounce nasládlou chuť. Po jejich usušení se z cvrčkům odstraní končetiny, aby tolik neškrábali v krku :) Jejich chuť je podobná například praženým oříškům.
V jakých příchutích se cvrčci budou prodávat?
Z větší části jsme zachovali naše základní koření, tedy česnek, kari a habanero, které jsou na Křupavých červících jedny z nejoblíbenějších a na cvrčkovi chutnají také velmi dobře. Přidali jsme verzi natural a to především pro ty, kdo si je chtějí přimíchat k jinému jídlu. Jako sladkou verzi jsme vybrali skořici, která je velmi oblíbená mezi dětmi.
Jak se cvrčci liší od moučných červů?
Chov cvrčka je od moučného červa velice odlišný. Zatímco se moučný červ chová v nízkých přepravkách zasypaný obilným šrotem, cvrček potřebuje pohyb a dostatečný prostor. Cvrček se tedy chová ve vyšších bednách a přebývá na vaječných proložkách. Pro krmivo si dojde do misky, ve které je umístěno.
Pokud jde o výživové hodnoty, tak cvrčci obsahují nepatrně méně bílkovin. Ale stejně jako u všeho hmyzu velice záleží na ročním období a dalších okolnostech, při kterých je hmyz sklízen.
Jsou nějaké rozdíly ve výrobě Křupavých červíků a cvrčků?
Téměř celý proces sušení je velice podobný. Ale zatímco červíky usmrcujeme velice rychlou cestou, a to ve vroucí vodě, cvrček je mnohem aktivnější, a proto je nutno ho před zpracováním uspat zchlazením. Pak s ním lze teprve pracovat. Cvrčkům se také omelou končetiny, aby byli lépe stravitelní. Jinak je ale výrobní proces velice podobný. Dochucujeme pouze kořením bez dochucovadel a bez Éček.
Tak co? Dostali jste chuť na naši novinku?